Archie Greene ma dzisiaj urodziny, mimo to doznaje zdumienia na widok tajemniczej paczki otrzymanej z rąk eleganckiego i nad wyraz uprzejmego doręczyciela. Dziwi go również specjalne polecenie, które dostaje razem z przesyłką. Chłopiec jeszcze nie wie, że niebawem odkryje niezwykły rodzinny sekret.

Tajemniczym urodzinowym prezentem Archiego okazuje się stara książka, napisana w języku, którego chłopiec nie rozumie. Wkrótce przyjdzie mu odkryć nieprawdopodobną rodzinną tajemnicę… Pozna też niezwykły świat Strażników Płomienia – świat ludzi oddanych idei odnajdywania i chronienia magicznych książek. Dowie się także, że książka, którą dostał w przesyłce, jest szczególnie zagrożona, gdyż poszukują jej złe duchy. Archie, wraz z kuzynami, musi rozszyfrować tajemniczą zagadkę i odkryć tajne moce swojej książki, aby uchronić przed złem Strażników Płomienia.

Witaj, czytelniku, w świecie, w którym półki z książkami są zaczarowane, bibliotekarze okazują się czarodziejami, a zaklęcia nie są rzucane na wiatr… Tę książkę możesz jednak otworzyć bez obaw, jest ona całkowicie bezpieczna, o czym uroczyście zaświadcza Certyfikat Muzeum Rozmaitości Magicznych.