ISBN:9788380627260

W służbie III Rzeszy. Wspomnienia nastoletniego żołnierza obrony przeciwlotniczej 1943–1945

Autor: Karl H. Schlesier

Wydawnictwo: REBIS

Stron: 280

Opłacalność: 5.88 zł/100 stron

Oszczędzasz: 45%

Jedna z pięciu najlepszych książek 2014 r. według zestawienia portalu War History Online

Był prawie dzieckiem, gdy został żołnierzem. Wspomnienia niemieckiego chłopca wcielonego do wojska w wyniku ostatniej desperackiej próby wygrania wojny przez nazistowskie Niemcy.

W styczniu 1943 roku Adolf Hitler podjął decyzję o skierowaniu uczniów szkół średnich z roczników 1926 i 1927 do służby w oddziałach obrony przeciwlotniczej na terenie Niemiec. Około 200 tysięcy szesnasto- a nawet piętnastolatków zostało Flakhelferami, czyli żołnierzami służby pomocniczej artylerii przeciwlotniczej. Dzięki zaangażowaniu w działania wojenne nastolatków, było możliwe oddelegowanie na front 120 tysięcy żołnierzy naziemnych lotnictwa – co stanowiło odpowiednik dziesięciu dywizji polowych Luftwaffe.

Karl Heinz Schlesier, uczeń gimnazjum w Düsseldorfie, stał się jednym z Flakhelferów, mimo że nie podzielał nazistowskich poglądów. Służył w Nadrenii i Zagłębiu Ruhry, w rejonach, które doświadczyły najcięższych bombardowań przeprowadzonych przez aliantów. W swoich wspomnieniach opisuje działanie hitlerowskiej machiny wojennej, jak i nastroje panujące wśród mieszkańców systematycznie obracanych w ruinę miast. Karl obsługiwał armaty wraz z rosyjskimi jeńcami, obserwował warunki pracy jeńców w fabrykach, umawiał się na pierwsze randki wśród ruin i gruzów, przepustki spędzał razem z rodzicami w prowizorycznym bunkrze. W końcu, po kilkunastu miesiącach, został przeniesiony do Służby Pracy Rzeszy, a później do sił lądowych. Na początku 1945 roku zupełnie nieprzygotowany trafił na front przebiegający niedaleko rodzinnego domu.

Ta przejmująca opowieść wiernie odzwierciedla poglądy i emocje nastolatka, który wprost ze szkolnej ławy trafił w wir wojennych wydarzeń. Unikatowe wspomnienia młodocianego żołnierza są również gratką dla miłośników militariów, gdyż autor drobiazgowo opisuje funkcjonowanie lekkich i ciężkich baterii przeciwlotniczych.

 

Ta książka wyjaśnia, dlaczego do walki powoływani są dzieci-żołnierze: z desperacji i konieczności. Niemcy były na kolanach, ale walczyły nadal i potrzebowały na froncie każdego żołnierza, a takie dzieci jak autor miały wypełniać ich funkcje na zapleczu, w „bezpieczniejszych” rolach. Kiedy czytamy tę książkę, uświadamiamy sobie, jak niebezpiecznie było w niemieckich miastach, gdy naloty RAF i USAF codziennie siały spustoszenie i chaos. Düsseldorf Schlesiera nie był wyjątkiem, i jego wspomnienia ukazują przerażenie i cierpienie ludzi na krawędzi upadku, tak jakby to było wczoraj. (…) Nie będziecie chcieli przegapić ani słowa w tej szczerej do bólu relacji. Są tu zarazem chwile doniosłe, poczucie straty, ale także humor i przyjaźń w miejscu, w którym trudno byłoby ich oczekiwać. Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym II wojną światową, ale szukającym innego na nią spojrzenia. - Phil Hodges, War History Online

Doskonała książka, która daje wgląd w wojenne przeżycia niemieckiego chłopca - „Everyone’s War: The Journal of the Second World War Experience Centre”

Najlepsza cena: Swiatksiazki.pl
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 16.45 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
16.45 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
od 14.81 zł
(dla stałych klientów)
16.45 zł ebookpoint.pl
mobi epub
21.53 zł litres.pl
mobi epub
21.71 zł gandalf.com.pl
mobi epub
25.42 zł bramynauki.pl
mobi epub
25.42 zł ibuk.pl
mobi epub
26.91 zł swiatebookow.pl
mobi epub
29.90 zł empik.pl
mobi epub
  17.94 zł
w programie Nexto Premium
29.90 zł nexto.pl
mobi epub
29.90 zł virtualo.pl
mobi epub
29.90 zł publio.pl
mobi epub
20.90 zł
(z kodem prom.)
30.90 zł woblink.pl
mobi
26.90 zł zinamon.pl
epub
26.90 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "W służbie III Rzeszy"