Mussolini. Butny faszysta

Autor: Göran Hägg

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 448

Opłacalność: 6.74 zł/100 stron

Oszczędzasz: 23%

Wnikliwe studium opętania władzą, rzucające nowe światło na postać włoskiego dyktatora.

Wizerunek Mussoliniego i Hitlera, a także stworzonych przez nich reżimów zlał się ze sobą do tego stopnia, że twórca faszyzmu zniknął w cieniu Führera, uznany za jego nieudane wcielenie albo wręcz komiczną kopię. Tymczasem to właśnie władza Mussoliniego miała o wiele bardziej totalny charakter, a stworzony przez niego system był całkowicie zależny od jednego, owładniętego manią wielkości dyktatora. 

Można sobie wyobrazić ideologię nazistowską, jej zbrodnie i rytuały bez Hitlera. Komunistyczny terror istniał zarówno przed, jak i po Stalinie. Trudno jednak wyobrazić sobie faszyzm bez Mussoliniego – twórcy mitologii, stanowiącego jednocześnie jej ucieleśnienie.

Zbrodniarze, którzy znajdowali się w bliskim otoczeniu Hitlera – Göring, Goebbels, Himmler, i wielu innych – mieli własny charakter, ściśle określony zakres władzy, a czasem nawet cieszyli się osobistymi sukcesami. Stalin przeprowadzał kolejne czystki na szczytach władzy i niszczył prawdziwych albo urojonych rywali, ale w dniu jego śmierci nadal żył Beria i wielu mu podobnych. Tymczasem całe otoczenie Mussoliniego stanowiło jedynie blade tło dla dyktatora, który sprawował pełnię władzy i bez namysłu wprowadzał w życie najmroczniejsze wizje, jakie podsuwała mu wyobraźnia. Mussolini sam obsadzał najwyższe stanowiska w państwie i wymieniał urzędników na każdym szczeblu, mógł wedle uznania zmieniać konstytucję i dla kaprysu wywoływał wojny, okupione hekatombą ofiar. 

„Mussolini” Görana Hägga to wnikliwe studium opętania władzą, rzucające nowe światło na postać włoskiego dyktatora. 

Stworzony przez Görana Hägga obraz faszyzmu zdaje się skrywać wiele złowieszczych podobieństw do wielu zjawisk, które mają miejsce we współczesnej Europie.

„Dagens Nyheter”

Göran Hägg (ur. 1947) – szwedzki pisarz i wybitny publicysta, autor kilkudziesięciu książek poświęconych historii, historii literatury, a także powieści. Absolwent uczelni wyższych w Sztokholmie i Uppsali oraz wykładowca na Uniwersytecie w Sztokholmie.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.22 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 30,18

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 27,16 zł
(dla stałych klientów)
30,18 zł ebookpoint.pl
mobi epub
32,54 zł ktoczyta.pl
mobi epub
32,93 zł ibuk.pl
mobi epub
33,14 zł empik.pl
mobi epub
35,28 zł bramynauki.pl
mobi epub
35,28 zł ravelo.pl
mobi epub
36,46 zł swiatebookow.pl
mobi epub
  23,52 zł
w programie Nexto Premium
37,24 zł nexto.pl
mobi epub
29,20 zł
(z kodem prom.)
39,20 zł woblink.pl
mobi epub
39,20 zł publio.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
39,20 zł legimi.com
mobi epub
39,20 zł virtualo.pl
mobi
35,30 zł zinamon.pl
epub
35,30 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Mussolini. Butny faszysta"