ISBN:9788380698307

Sarmaci, katolicy, zwycięzcy. Kłamstwa, przemilczenia i półprawdy w historii Polski

Autor: Andrzej Zieliński

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 288

Opłacalność: 5.17 zł/100 stron

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 17.90 zł.

Oszczędzasz: 42%

Historia Polski pełna jest mitów, półprawd, przemilczeń i niedomówień. Różne jej wątki bywały w ciągu wieków retuszowane, poprawiane i wygładzane, by w końcu przybrać postać miłej dla ucha opowieści – stawały się narodowymi mitami. Niekiedy tworzono mity dla pokrzepienia serc, innym znów razem, dla chwały niezbyt rozgarniętych władców, wszystkie one mają jednak jedną wspólną cechę – trwają niewzruszenie w powszechnej świadomości Polaków.

Być może dlatego, że prawda często bywała zbyt bolesna albo niewygodna, nasi rodacy zawsze woleli wierzyć w to, co im odpowiadało, niż skrupulatnie weryfikować własne dzieje. Podobało im się, że – co nie ma oczywiście nic wspólnego z prawdą – Słowianie od zawsze mieszkali nad Wisłą, z lubością rozprawiali o wydumanych sarmackich rodowodach, wychwalali tolerancję, która podobno z uczyniła z Polski kraj bez stosów, wreszcie – z uporem godnym lepszej sprawy – bili czołem przed pamięcią bohaterów, którzy nie zawsze zasługiwali na to określenie, a każdą militarną klęskę przerabiali natychmiast na wielkie moralne zwycięstwo.

W swojej najnowszej książce „Sarmaci, katolicy, zwycięzcy” Andrzej Zieliński mierzy się tymi i wieloma innymi powszechnymi przekonaniami, pokazując, jak bardzo żywe pozostają w świadomości Polaków i jak bardzo różnią się od historycznej prawdy.

Andrzej Zieliński – dziennikarz i historyk, autor licznych książek poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, w tym bestsellerowych „Skandalistów w koronach”.

Najlepsza cena: Publio
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.14 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 14.90 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
14.90 zł publio.pl
mobi epub
17.92 zł inverso.pl
mobi epub
od 17.74 zł
(dla stałych klientów)
19.71 zł ebookpoint.pl
mobi epub
21.08 zł gandalf.com.pl
mobi epub
23.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
23.55 zł ibuk.pl
mobi epub
  15.36 zł
w programie Nexto Premium
23.81 zł nexto.pl
mobi epub
od 9.99 zł
(w abonamencie)
25.60 zł legimi.com
mobi epub
25.60 zł woblink.pl
mobi epub
25.60 zł virtualo.pl

Andrzej Zieliński - inne e-booki

E-booki podobne do "Sarmaci, katolicy, zwycięzcy. Kłamstwa, przemilczenia i półprawdy w historii Polski"