Aleja tajemnic

Autor: John Irving

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 512

Opłacalność: 3.94 zł/100 stron

Oszczędzasz: 40%

Pociągają mnie bohaterowie, którzy znają przyszłość – albo tak im się zdaje. - John Irving 

Aleja tajemnic to książka dwupłaszczyznowa. Mamy tu teraźniejszość, samotnego 54-letniego mężczyznę po przejściach, który ma za sobą traumatyczne dzieciństwo, oraz retrospekcje z dzieciństwa właśnie, wspomnienia meksykańskiego wysypiska śmieci, na którym wychowywał się chłopiec wraz ze swoją siostrą. Dodatkowo motywy fikcyjne w powieści autor przeplata wątkami autobiograficznymi i własnymi wspomnieniami.

Lupe – młodsza siostra czternastoletniego Diego, jest telepatką, potrafi czytac w myślach i odgadywać przeszłość większości ludzi, których spotyka. Sądzi, że czyta również przyszłość, choć w tym przypadku jej talent bywa zawodny. Lupe jest jednak przekonana, że wie co spotka ją i jej brata. Do czego jest w stanie posunąć się dziewczynka aby odwrócić przeznaczenie?

Dziś dorosły już Juan Diego mieszka w USA. Nie potrafi jednak zapomnieć o swojej przeszłości. Uciekając od wspomnień postanawia wyruszyć w podróż na Filipiny, podczas której spotyka dwie tajemnicze kobiety. W czasie wyprawy będą mu towarzyszyć sny oraz wspomnienia z dzieciństwa i czasów dorastania; to w nich jest najbardziej żywy. Los naznaczył go swoim piętnem. Ciąg zdarzeń, ogniwa naszego życia – to wszystko, co wiedzie nas tam, dokąd zmierzamy, szlaki, którymi podążamy do końca, to, czego się spodziewamy i nie spodziewamy, może stać pod znakiem zapytania, trwać niewidoczne, albo rzucać się w oczy.

Aleja tajemnic to opowieść o tym, co spotyka Juana Diego na Filipinach, gdzie wydarzenia z przeszłości – z Meksyku – ścierają się z tym, co ma dopiero nastąpić.

Z wiekiem, szczególnie w snach i wspomnieniach, żyjemy przeszłością. Bywa, iż żyjemy nią bardziej niż tym, co otacza nas w chwili obecnej. 

 

John Irving urodził się w Exeter w stanie New Hampshire w 1942 roku. Jego pierwsza powieść, „Uwolnić niedźwiedzie”, ukazała się w roku 1968. Przez dwadzieścia lat był zapaśnikiem, karierę trenera zapasów zakończył w wieku lat dwudziestu siedmiu. Trzykrotnie nominowany do National Book Award, zdobył ją raz, w 1980 roku za powieść „Świat według Garpa”. W 1981 roku otrzymał O. Henry Award za opowiadanie „Interior Space”. W 2000 roku zdobył Oscara za najlepszy scenariusz na podstawie książki za „Wbrew regułom”, a w 2013 roku Lambda Literary Award za „W jednej osobie”. Jest znany i podziwiany na całym świecie, a jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków. Za najpopularniejszą z nich wszędzie uważa się „Modlitwę za Owena”. „Aleja tajemnic” to jego czternasta powieść.

Najlepsza cena: LitRes
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 20,16

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
20,16 zł litres.pl
mobi epub
24,40 zł gandalf.com.pl
mobi epub
od 23,28 zł
(dla stałych klientów)
25,87 zł ebookpoint.pl
mobi epub
26,01 zł swiatebookow.pl
mobi epub
30,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
33,60 zł empik.pl
mobi epub
  20,16 zł
w programie Nexto Premium
33,60 zł nexto.pl
mobi epub
33,60 zł virtualo.pl
mobi epub
33,60 zł publio.pl
mobi epub
33,60 zł ibuk.pl
mobi epub
24,60 zł
(z kodem prom.)
34,60 zł woblink.pl
mobi
30,20 zł zinamon.pl
epub
30,20 zł zinamon.pl

John Irving - inne e-booki

E-booki podobne do "Aleja tajemnic"