Antoni Gaudi

Autor: Przemysław Słowiński

Wydawnictwo: Fronda

Oszczędzasz: 19%

Zdarzały mu się budynki, w których nie przewidział ani jednego kąta prostego. Sztuka była dla niego sposobem ewangelizacji. Twierdził, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga – „Wielkiego Architekta”.

Obiekty architektoniczne katalońskiego mistrza przypominają raczej żywe organizmy niż dzieła ludzkich rąk. Na początku swojej kariery, dla pieniędzy projektował dosłownie wszystko – od kiosków z papierosami do bram wjazdowych. Na wystawie światowej w Paryżu w 1878 roku Europa zachwyciła się projektami Gaudiego; osiedlami domków dla spółdzielni pracowniczej z Matarό i …witryną sklepu fabrykanta rękawiczek.

Barceloński przemysłowiec Eusebi Güell docenił geniusz Gaudiego i sfinansował wiele jego odważnych projektów. Choć za życia Gaudiego władze Barcelony nie potrafiły dogadać się z artystą, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii. Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Güell, Casa Batlló i opus magnum artysty – bazyliki Sagrada Familia. Tej świątyni od 1914 roku Gaudi poświęcił się zupełnie, zamieszkał nawet na jej terenie.

Po tym jak wpadł pod tramwaj, sanitariusze nie rozpoznali go i przewieźli do hospicjum dla ubogich. Nikomu nie przyszło do głowy, że wielki architekt i wizjoner ubiera się jak włóczęga. 

TWORZYŁ JAK GENIUSZ. ŻYŁ JAK ŚWIĘTY. ZMARŁ JAK ŻEBRAK. GAUDI

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 24,35

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 21,92 zł
(dla stałych klientów)
24,35 zł ebookpoint.pl
mobi epub
26,99 zł swiatebookow.pl
mobi epub
27,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
28,49 zł publio.pl
mobi epub
29,29 zł gandalf.com.pl
mobi epub
29,39 zł woblink.pl
mobi epub
31,50 zł ravelo.pl
mobi epub
  21,00 zł
w programie Nexto Premium
33,25 zł nexto.pl
mobi epub
35,00 zł virtualo.pl
mobi epub
od 6,99 zł
(w abonamencie)
35,00 zł legimi.com
mobi epub
35,00 zł litres.pl

Przemysław Słowiński - inne e-booki

E-booki podobne do "Antoni Gaudi"