Kto w tej książce będzie szukał kolejnych prostych i szybkich recept na ciekawą pracę grupową, ten się rozczaruje. To nie jest typowa książka kucharska.

[...] Publikacja RafaÅ‚a Ryszki stanowi unikat na rynku wydawniczym – jest zaledwie drugÄ… pozycjÄ… dotyczÄ…cÄ… pedagogiki przeżyć w polskiej literaturze.

Niniejsza książka porusza temat niezwykle istotny z punktu widzenia współczesnej pedagogiki i stanowi ważny wkÅ‚ad w rozwój szerokiego nurtu edukacji przygodowej – outdoor eduaction, adventure education czy pedagogiki przeżyć – który od kilku lat stopniowo zyskuje coraz wiÄ™kszÄ… popularność w Polsce. A przy tym opracowanie R. Ryszki jest dobrze wyważonym poÅ‚Ä…czeniem wiedzy teoretycznej i praktycznej.[...]

poleca ImpulsGotowanie, podobnie jak praca z ludźmi, wymaga zaangażowania, cierpliwoÅ›ci, znajomoÅ›ci rzeczy, próbowania i uczenia siÄ™ na swoich bÅ‚Ä™dach. Wychowanie, tak jak gotowanie, to umiejÄ™tność, której nabywa siÄ™ z czasem. Obie – oparte na wiedzy – sÄ… specyficznym rodzajem sztuki, w której liczÄ… siÄ™ talent, wyobraźnia, wyczucie i doÅ›wiadczenie. MajÄ…c wszystkie potrzebne skÅ‚adniki, trzymajÄ…c siÄ™ Å›ciÅ›le przepisu, czÄ™sto okazuje siÄ™, że szczypta pozornie maÅ‚o znaczÄ…cej przyprawy decyduje o tym, iż caÅ‚a potrawa jest smaczna lub zupeÅ‚nie niezjadliwa. Zamiast siÄ™ niÄ… cieszyć i rozkoszować, trzeba jÄ… z żalem wyrzucić.

Zawartość tej książki można więc potraktować jako spis zjadliwych i pożywnych produktów, zalecanych technik przygotowania i podawania smacznego, zdrowego jedzenia, ale nie jest to tylko książkowa wiedza. Praca z grupą: dania główne, przystawki, zupy i sosy, przyprawy i desery w rękach zdolnego kucharza nabiorą cech kulinarnego majstersztyku. Zachwianie proporcji, pośpiech, sztampa i rutyna zniweczą nawet najlepsze przepisy i teorie. Dlatego nie ma tu gotowych instrukcji, jest to bardziej spis składników do własnego eksperymentowania i zweryfikowania w praktyce.

Niniejsza publikacja dotyczy specyficznej metody pracy z grupą. Choć zrodziła się ona stosunkowo niedawno, bo na początku XX wieku w Niemczech, burzliwy wiatr historii szybko przeniósł ją na Wyspy Brytyjskie, a stamtąd po drugiej wojnie światowej rozwiał daleko w świat. Tylko w ciągu roku ze zorganizowanych, najbardziej wystandaryzowanych form realizacji tej metody korzysta co najmniej milion osób na całym świecie. Ten sposób pracy z ludźmi, jak mało który, łączy sprawdzone doświadczenia pedagogiczne z różnych źródeł i odważnie czerpie z dorobku filozofii, psychologii czy nauk społecznych.