ISBN:9788380974234

Krafftówna w krainie czarów

Autor: Remigiusz Grzela

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Opłacalność: 7.97 zł/100 stron

Obszerny wywiad z Barbarą Krafftówną – czołową postacią polskiego życia kulturalnego, gwiazdą teatru i Kabaretu Starszych Panów, oraz wspaniałą aktorką filmową. Rozmowę prowadzi Remigiusz Grzela, autor wywiadów – rzek, znany z umiejętności dobierania sobie rozmówców, o których zdecydowanie warto wiedzieć więcej.

Wywiad obejmuje w zasadzie całe życie aktorki, od sielankowego dzieciństwa na Kresach Wschodnich, poprzez okupację sowiecką i niemiecką i wydarzenia wojenne, aż po karierę sceniczną. Rozmowa dotyka nie tylko najbardziej dla nas interesujących kwestii związanych z aktorstwem bohaterki, ale również życia prywatnego Krafftówny jako szczęśliwej żony i matki. Książkę ciekawie uzupełniają liczne anegdoty z jej życia a także fragmenty wywiadów i artykułów prasowych, oraz wypowiedzi innych osób związanych z teatrem na temat Krafftówny.

Nie ma polskiej kultury bez Barbary Krafftówny, która z ciekawością dziecka i zarazem mądrością dorosłej Alicji wędruje przez świat, przyglądając mu się, zadając pytania i zagadki. Właściwie nie ma oczekiwań, więc i nie przeżywa rozczarowań. Po prostu jest Krafftówną w Krainie Czarów! 

Barbara Krafftówna stworzyła jeden z najciekawszych i zapadających w pamięć portretów kobiecych w kinie – Felicję w „Jak być kochaną”. Wzorcowa aktorka w dramatach Witkacego. Pierwsza odtwórczyni Gombrowiczowskiej tytułowej „Iwony, księżniczki Burgunda” i wykonawczyni słynnego walca „Embarras”. Niezapomniana aktorka legendarnego Kabaretu Starszych Panów, która przeklinała Bohdana Łazukę, szarpała bas i nudziła się w czasie deszczu. W filmowej roli Honoratki swoim gorącem topiła serce nie tylko Gustlika. Prawdziwa mistrzyni teatru, piosenki i kabaretu. Genialna interpretatorka kryminałów Joanny Chmielewskiej, które często nagrywała dla radia, i głos Czerwonego Kapturka ze słynnej bajki słuchanej z winylowych płyt. Głos, którego nie można pomylić z żadnym innym. 

W 2016 roku Krafftówna obchodzi wyłącznie okrągłe jubileusze – będzie świętowała, jak sama mówi, rok dwóch bałwanków, czyli 88. rocznicę urodzin, oraz 70. rocznicę debiutu scenicznego. Aktorka powtarza, że zamierza dożyć co najmniej trzech kaktusów, czyli 111 urodzin, zatem – dopiero się rozkręca! Można więc śmiało uznać te rozmowy za tom I. 

Remigiusz Grzela – urodzony w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów „Rozum spokorniał”, „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”, wywiadów-rzek „Marian Kociniak. Spełniony”, „Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny”, książek reporterskich „Bagaże Franza K. czyli Podróż, której nigdy nie było” i „Wybór Ireny” (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti) a także powieści „Bądź moim Bogiem” i „Złodzieje koni”. Barbara Krafftówna grała w jego monodramie „Błękitny diabeł” i komedii „Oczy Brigitte Bardot” (z Marianem Kociniakiem).

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas

Remigiusz Grzela - inne e-booki

E-booki podobne do "Krafftówna w krainie czarów"