To połączenie romansu, komedii, dramatu społecznego i realistycznej powieści obyczajowej, osadzonej w XIX wieku, ukazującej panujące wóczas różnice społeczno – obyczajowe. Henry James w mistrzowski sposób przedstawił kontrast pomiędzy odmiennym sposobem życia czy umysłowością Amerykanów i Europejczyków ówczesnej epoki.

Amerykański biznesmen Christopher Newman opuszcza rodzinny kraj i udaje się w daleką podróż do Europy. Otwarty, bezpośredni jak na owe czasy mężczyzna, o swobodnym sposobie bycia, stanowi osobliwy okaz wśród oficjalnych i powściągliwych Francuzów, których każde słowo i każdy uśmiech jest przemyślany i celowy. W Paryżu mężczyzna poznaje wysoko urodzoną młodą wdowę Claire de Bellegarde. Zakochuje się w niej i z właściwą swojej narodowości spontanicznością prosi ją o rękę. Arystokratyczna rodzina kobiety, zaszokowana manierami Amerykanina, odrzuca jego oświadczyny i podejmuje wszelkie kroki aby udaremnić planowane małżeństwo. Gdy Newman odkrywa pewien mroczny sekret rodziny, staje przed dylematem moralnym: zemścić się ujawniając szokujące tajemnice klanu, czy też ze względu na ukochaną zachować sprawę w tajemnicy.

Amerykanin, pierwotnie opublikowany w odcinkach w miesięczniku „The Atlantic Monthly”, w 1877 roku wydany został w formie książkowej.

 

Henry James przerasta innych powieściopisarzy – tak jak Szekspir wyrasta ponad innych poetów.

Graham Greene

Arcydzieło amerykańskiego romantyzmu, w którym James pokazuje nam swoje głębokie zrozumienie dla – jak to nazywał – „amerykańsko-europejskiej legendy”.

Leon Edel

Henry James (1843–1916) – wybitny amerykański pisarz, krytyk i teoretyk literatury, reprezentant realizmu psychologicznego. W swoich znakomitych powieściach zgłębiał mentalność Amerykanów, zderzając ją z kulturą europejską.