Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata

Autor: Leonard Mlodinow

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 476

Opłacalność: 5.82 zł/100 stron

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 21.60 zł.

Oszczędzasz: 23%

Najnowsza książka Leonarda Mlodinowa, fizyka i autora popularnonaukowych bestsellerów, budzi niepokój dopuszczając myśl, że cała nasza wiedza o Wszechświecie może okazać się fałszywa.

W jakim punkcie znajduje się dzisiaj nasze rozumienie rzeczywistości? Czy znajdujemy się o krok od poznania całej prawdy o fizycznym świecie i już niebawem nie będzie miał on przed nami tajemnic? Tak sądził kilka dziesięcioleci temu Stephen Hawking. A może przeciwnie, może teorie dziś uznawane za prawdziwe wkrótce zostaną obalone i zastąpione czymś nowym, tak jak miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku?

Na horyzoncie nauki widnieje więcej niż tylko kilka chmur, co wskazuje na to, że ostatni scenariusz jest bardzo możliwy.

Stworzyliśmy model standardowy sił i materii, który z dużym powodzeniem unifikuje elektromagnetyzm i dwie siły jądrowe, jednak niemal nikt nie jest przekonany, że ten model jest do przyjęcia jako ostatnie słowo w fizyce. Jednocześnie podejrzewamy, że Wszechświat, który widzimy nawet za pomocą najpotężniejszych instrumentów obserwacyjnych, jest zaledwie maleńkim wycinkiem tego, co istnieje. Czy cała reszta to ciemna materia i ciemna energia, których istnienie postulują dziś fizycy? A jeśli tak, czy ciemna materia i ciemna energia okażą się wyjaśnieniami, które wpasowują się w już istniejące teorie – model standardowy i teorię względności Einsteina, czy też, jak stała Plancka, doprowadzą nas w końcu do całkowicie odmiennego poglądu na Wszechświat? Czy teoria strun okaże się prawdziwa? A jeśli nie, czy kiedykolwiek odkryjemy zunifikowaną teorię wszystkich sił przyrody?

W swej najnowszej książce autor odważnie stawia czoła tym zagadnieniom. Prowadzi nas przez historię zmagań człowieka z wydzieraniem Wszechświatowi jego tajemnic, pokazuje jak dochodziło do przełomów w rozumieniu natury rzeczywistości, w jaki sposób sformułowano obecnie uznawane teorie naukowe, oraz uświadamia nam, że dzisiejszy stan wiedzy to tylko kolejny etap na drodze ku prawdzie, wcale nie ostatni.

Książka napisana została barwnie i obrazowo, wzbogacona licznymi przykładami i opisami przeprowadzanych eksperymentów naukowych, oraz wzmiankami o co bardziej genialnych umysłach i nietuzinkowych osobowościach ze świata nauki, będących sprawcami przełomowych odkryć lub spektakularnych porażek.

Leonard Mlodinow uzyskał doktorat z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, był stypendystą Fundacji Humboldta w Instytucie Maxa Plancka, pracował w California Institute of Technology. Autor i współautor (ze Stephenem Hawkingiem) książek popularnonaukowych.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.19 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 27.72 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 24.95 zł
(dla stałych klientów)
27.72 zł ebookpoint.pl
mobi epub
29.63 zł gandalf.com.pl
mobi epub
32.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
33.12 zł ibuk.pl
mobi epub
33.48 zł publio.pl
mobi epub
  21.60 zł
w programie Nexto Premium
33.48 zł nexto.pl
mobi epub
od 9.99 zł
(w abonamencie)
36.00 zł legimi.com
mobi epub
36.00 zł woblink.pl
mobi epub
36.00 zł virtualo.pl

Leonard Mlodinow - inne e-booki

E-booki podobne do "Krótka historia rozumu"