Najnowsza książka Leonarda Mlodinowa, fizyka i autora popularnonaukowych bestsellerów, budzi niepokój dopuszczając myśl, że cała nasza wiedza o Wszechświecie może okazać się fałszywa.

W jakim punkcie znajduje się dzisiaj nasze rozumienie rzeczywistości? Czy znajdujemy się o krok od poznania całej prawdy o fizycznym świecie i już niebawem nie będzie miał on przed nami tajemnic? Tak sądził kilka dziesięcioleci temu Stephen Hawking. A może przeciwnie, może teorie dziś uznawane za prawdziwe wkrótce zostaną obalone i zastąpione czymś nowym, tak jak miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku?

Na horyzoncie nauki widnieje więcej niż tylko kilka chmur, co wskazuje na to, że ostatni scenariusz jest bardzo możliwy.

Stworzyliśmy model standardowy sił i materii, który z dużym powodzeniem unifikuje elektromagnetyzm i dwie siły jądrowe, jednak niemal nikt nie jest przekonany, że ten model jest do przyjęcia jako ostatnie słowo w fizyce. Jednocześnie podejrzewamy, że Wszechświat, który widzimy nawet za pomocą najpotężniejszych instrumentów obserwacyjnych, jest zaledwie maleńkim wycinkiem tego, co istnieje. Czy cała reszta to ciemna materia i ciemna energia, których istnienie postulują dziś fizycy? A jeśli tak, czy ciemna materia i ciemna energia okażą się wyjaśnieniami, które wpasowują się w już istniejące teorie – model standardowy i teorię względności Einsteina, czy też, jak stała Plancka, doprowadzą nas w końcu do całkowicie odmiennego poglądu na Wszechświat? Czy teoria strun okaże się prawdziwa? A jeśli nie, czy kiedykolwiek odkryjemy zunifikowaną teorię wszystkich sił przyrody?

W swej najnowszej książce autor odważnie stawia czoła tym zagadnieniom. Prowadzi nas przez historię zmagań człowieka z wydzieraniem Wszechświatowi jego tajemnic, pokazuje jak dochodziło do przełomów w rozumieniu natury rzeczywistości, w jaki sposób sformułowano obecnie uznawane teorie naukowe, oraz uświadamia nam, że dzisiejszy stan wiedzy to tylko kolejny etap na drodze ku prawdzie, wcale nie ostatni.

Książka napisana została barwnie i obrazowo, wzbogacona licznymi przykładami i opisami przeprowadzanych eksperymentów naukowych, oraz wzmiankami o co bardziej genialnych umysłach i nietuzinkowych osobowościach ze świata nauki, będących sprawcami przełomowych odkryć lub spektakularnych porażek.

Leonard Mlodinow uzyskał doktorat z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, był stypendystą Fundacji Humboldta w Instytucie Maxa Plancka, pracował w California Institute of Technology. Autor i współautor (ze Stephenem Hawkingiem) książek popularnonaukowych.