Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie

Autor: Miriam Wattenberg

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 428

Opłacalność: 5.8 zł/100 stron

Oszczędzasz: 18%

Wstrząsający dziennik nastoletniej Mary Berg. Relacja na gorąco z samego wnętrza piekła – warszawskiego getta.

Tkwimy tu na wysepce otoczonej oceanem krwi. We krwi tonie całe getto. Dosłownie widzimy świeżo rozlaną ludzką krew, czujemy jej woń. Czy świat na zewnątrz coś o tym wie? Dlaczego nikt nie przychodzi nam z pomocą?

Mary urodziła się w USA w polsko-amerykańskiej rodzinie, ale jeszcze przed wybuchem II wojny światowej przeprowadziła się wraz z rodzicami do Polski. Pamiętnik zaczęła prowadzić w dniu swoich piętnastych urodzin, gdy niemiecka armia dławiła Warszawę w coraz mocniejszym uścisku. Dziewczyna wówczas jeszcze nie wiedziała, że jej zeszyt zapełni się opisami niewyobrażalnego terroru z czterech lat życia w okupowanej Polsce, oraz będzie zawierał sugestywne szczegóły z najważniejszych wydarzeń XX wieku i stanie się cennym dokumentem dostarczającym wiedzy z pierwszej ręki o dramatycznym losie Żydów.

Młoda autorka, uczestniczka i obserwatorka wojennych wydarzeń, dokumentuje ciężką dolę uchodźców, życie nuworyszów, przymusowy werbunek do pracy, deportacje i heroizm bojowników ruchu oporu, którzy powstali przeciwko niemieckiemu uciskowi. Zapiski obejmują okres od oblężenia Warszawy do ostatecznego, brutalnego stłumienia powstania w getcie.

Mary miała szczęście w nieszczęściu. Jako jednej z nielicznych, udało jej się uniknąć śmierci w komorze gazowej. Dzięki amerykańskiemu obywatelstwu jej matki, cała rodzina została objęta aliancką akcją wymiany więźniów.

My, którzy uratowaliśmy się z getta, wstydzimy się spojrzeć na siebie, czy mieliśmy prawo, by się ratować? Dlaczego w tej części świata jest tak pięknie? Tutaj wszystko pachnie słońcem i kwiatami, a tam jest tylko krew – krew moich pobratymców. Boże, dlaczego musi istnieć to całe okrucieństwo? Wstydzę się. Ja oddycham tu świeżym powietrzem, a tam moi rodacy duszą się gazem i giną w płomieniach, paleni żywcem. Dlaczego?

Dziewczyna wyjeżdżając z okupowanej Polski przemyciła dziennik rozpoczęty przed czterema laty. Tym samym ocaliła jeden z cenniejszych dokumentów z okresu II wojny światowej - jedyną w swoim rodzaju, osobistą opowieść o zetknięciu się kochającej życie dziewczyny z niesłychanym ludzkim cierpieniem, niezwykłą relację o jednym z najmroczniejszych rozdziałów historii.

Wydanie, które oddajemy w ręce czytelników, jest w nowym tłumaczeniu i wzbogacone o nowe, do tej pory niepublikowane materiały.


Jedno z najbardziej rozdzierających świadectw na temat wojny, jakie się kiedykolwiek ukazało (...) śmiała i porywająca książka.
„The New Yorker”

Ten niezwykły, mrożący krew w żyłach pamiętnik stanowi nieodzowną lekturę dla każdego.
„Independent”

Poruszający zapis terroru.
„Kirkus Reviews”

Autor niniejszej recenzji poleca wszystkim lekturę pamiętnika Mary Berg bez zastrzeżeń.
„New York Times”

Jeden z najważniejszych dokumentów z epoki Hitlera.
„San Francisco Chronicle”


Mary Berg (Miriam Wattenberg, 1924–2013) – od momentu przeniesienia rodziny Mary z Łodzi do Warszawy dziewczynka prowadzi dziennik, w którym zapisuje dzień po dniu życie najpierw w okupowanej Warszawie, a następnie w getcie warszawskim. W marcu 1944 roku wraz z całą rodziną została zakwalifikowana do grupy osób przeznaczonych przez Niemców na wymianę na jeńców niemieckich internowanych przez aliantów. Dzięki temu rodzina Wattenbergów mogła bezpiecznie opuścić Europę i przeżyć wojnę. „Pamiętnik Mary Berg”, tłumaczony na wiele języków, jest jednym z najlepszych świadectw dotyczących życia codziennego w getcie warszawskim.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.17 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 24,83

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 22,35 zł
(dla stałych klientów)
24,83 zł ebookpoint.pl
mobi epub
25,47 zł gandalf.com.pl
mobi epub
25,54 zł ibuk.pl
mobi epub
25,84 zł empik.pl
mobi epub
27,36 zł swiatebookow.pl
mobi epub
27,36 zł ravelo.pl
mobi epub
27,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  18,24 zł
w programie Nexto Premium
28,88 zł nexto.pl
mobi epub
30,40 zł virtualo.pl
mobi epub
30,41 zł publio.pl
mobi epub
30,41 zł legimi.com
mobi epub
21,40 zł
(z kodem prom.)
31,40 zł woblink.pl

E-booki podobne do "Pamiętnik Mary Berg"