Pora westchnień, pora burz

Autor: Magdalena Kawka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 536

Opłacalność: 4.37 zł/100 stron

Oszczędzasz: 19%

Doskonała powieść o dorastaniu, zniweczonych marzeniach, o miłości i nienawiści, o wojnie która wdziera się między ludzi i niszczy istniejące między nimi relacje, do niedawna dobrosąsiedzkie.

Przynależność narodowa, do tej pory nieistotna w codziennych kontaktach, nagle stała się najważniejszą kategoryzacją. Wczoraj jedynie mieszkańcy Lwowa, dziś- przedstawiciele różnych narodów.

Zaczyna się sielankowo. Zanim Ukraińców, Polaków i Żydów podzielą narodowościowe animozje, wciąż są tylko sąsiadami, którzy życzliwie uśmiechają się do siebie na ulicy. Jest rok 1938, jeszcze pokój. Wielokulturowy Lwów tętni życiem, gwarem i beztroską radością. Mieszkańcy nie przejmują się zbierającymi się na niebie czarnymi chmurami, zwłaszcza ci nastoletni mieszkańcy miasta, Lilka i jej koleżanki, dla których największym życiowym zmartwieniem jest zbliżająca się matura. Chodzą do szkoły, zakochują się, piszą listy miłosne, uczą się, cieszą się życiem i osiąganą właśnie dorosłością, której bronią jak niepodległości. Nie wiedzą jeszcze, że to ich ostatnia szczęśliwa wiosna, że już niebawem przejdą przyspieszone dorastanie, że skończą się beztroskie lata i trzeba będzie zmierzyć się z upiorami wojny i nauczyć się rozpoznawać wrogów pośród ludzi znanych od urodzenia, sąsiadów, przyjaciół (?). Trzeba będzie wiedzieć, komu zaufać i co zrobić, żeby nie stracić wiary, ponieważ wojna okaże się sprawdzianem człowieczeństwa, który nie będzie miał nic wspólnego z narodowością, językiem ani z wyznawaną religią.

Autorka w sposób wiarygodny oddaje realia tamtego świata, obrazowo przedstawia łączące ludzi trudne relacje w jeszcze trudniejszych czasach.

We Lwowie urodzili się moi dziadkowie. Po wojnie przyjechali na Ziemie Odzyskane, ale do końca życia nosili w sercu tamten świat katulających się tramwajów, śpiewnie zaciągających handełesów i burzliwej młodości, spędzonej w tym najpiękniejszym z miast.

Magdalena Kawka – z wykształcenia socjolog, z zamiłowania pisarz, z upodobania wolny strzelec. Szczęśliwa, że z tych klocków dało się zbudować spójną przestrzeń. Współpracowała z magazynami zajmującymi się problematyką wychowania. Jest autorką poradnika dla rodziców „Przygody Kosmatka kilkulatka” i powieści „Sztuka latania”, „Alicja w krainie konieczności”, „Wyspa z mgły i kamienia”, „W zakątku cmentarza, czyli koniec wieczności” oraz „Rzeka zimna”, za którą dostała nagrodę na FLK w Siedlcach w 2012 r. Wspólnie z Robertem Ziółkowskim napisała książkę „Tuż za rogiem”, traktującą o trudnych relacjach w małżeństwie.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.15 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 23,43

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 21,09 zł
(dla stałych klientów)
23,43 zł ebookpoint.pl
mobi epub
23,90 zł ibuk.pl
mobi epub
24,14 zł gandalf.com.pl
mobi epub
19,99 zł
(z kodem prom.)
24,89 zł woblink.pl
mobi epub
25,92 zł swiatebookow.pl
mobi epub
26,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  17,28 zł
w programie Nexto Premium
27,36 zł nexto.pl
mobi epub
28,80 zł empik.pl
mobi epub
28,80 zł litres.pl
mobi epub
28,80 zł virtualo.pl
mobi epub
28,80 zł publio.pl
mobi epub
28,80 zł legimi.com
mobi
25,90 zł zinamon.pl
epub
25,90 zł zinamon.pl

Magdalena Kawka - inne e-booki

E-booki podobne do "Pora westchnień, pora burz"