Z początkami kina polskiego nieodłącznie związana jest postać Aleksandra Hertza – polskiego Żyda, wizjonera kinematografii i charyzmatycznego twórcy wytwórni filmowej Sfinks, która wkrótce stała się najpotężniejszą w Polsce. Książka przedstawia nam historię tego człowieka, oraz tych, którzy dzięki niemu rozpoczęli zawrotne kariery w branży filmowej. Historia kina polskiego przedstawiona została na tle historii Polski i Warszawy lat 1906 – 1939.

W Sfinksie zaczynała swą przygodę z filmem Pola Negri, jedyna polska aktorka, która zrobiła karierę w Hollywood. Dzięki Sfinksowi rozbłysła również niekwestionowana gwiazda polskiego kina przedwojennego Jadwiga Smosarska. W Sfinksie rozpoczęły się kariery Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, Józefa Węgrzyna, czy Stefana Jaracza.

Autorki w swej książce nie tylko wspominają postacie największych twórców polskiego filmu, ale i wydarzenia świadczące o drapieżnej konkurencji wśród prekursorów polskiego kina, jak porwania aktorów, zrywanie kontraktów, szpiegostwo i wykradanie repertuaru kin. Początki polskiego filmu to także pierwsze wielkie sale kinowe, pierwsze produkcje i pierwsze sukcesy, oraz oczątek flirtu wielkich pisarzy z nową sztuką – ekranizacje Orzeszkowej, Żeromskiego, Sienkiewicza czy Zapolskiej. A wszystko to w atmosferze wielkich emocji towarzyszących pionierskim dokonaniom.

 

Faustyna Toeplitz-Cieślak – warszawianka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST, dziennikarka. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła pracę w Polskim Radiu, przygotowując audycje o tematyce kulturalnej dla radiowej Trójki oraz Jedynki i Dwójki. Jeszcze w czasie studiów zainteresowała się historią teatru i filmu żydowskiego w Polsce.

Izabela Żukowska – z wykształcenia muzykolog i socjolog, pracuje jako dziennikarka; od lat związana z Polskim Radiem, obecnie z Jedynką. Jest przewodnikiem miejskim po Warszawie. Autorka kryminałów retro „Teufel”, „Gotenhafen” i „Nad miastem anioły” oraz powieści „Skazy”.