Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy

Autor: Gudrun Schwarz

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Stron: 384

Opłacalność: 7.63 zł/100 stron

Oszczędzasz: 17%

Prawdziwe, przerażające oblicze kobiet III Rzeszy. Jaki udział w machinie wojennej odegrały żony i dzieci SS-manów? Wbrew obiegowej opinii, nie były tylko biernymi ofiarami okoliczności.

Zbrodnicza organizacja SS wzorowała się na zakonach rycerskich, choć już w 1929 roku Heinrich Himmler postulował przekształcenie jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet. Miała powstać w ten sposób elita narodu germańskiego, rasa panów władających podbitymi terenami. Czystość krwi miała szczególne znaczenie, dlatego w 1931 roku wydano specjalny „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” regulujący i ingerujący w najintymniejsze sfery życia członków SS, precyzyjnie określający jakie kryteria musi spełniać żona esesmana, jaką ma pełnić rolę, jakie ma przywileje i obowiązki wynikające z piastowanej funkcji. Wszystkie te kwestie zostały omówione w niniejszej książce, ale autorka w swych dociekaniach sięga głębiej: zadaje pytanie o udział żon w zbrodniczej działalności mężów.

Liczne spośród nich były nie tylko wtajemniczone w działalność swych mężów, lecz także aktywnie w niej uczestniczyły. Niektóre mieszkały na osiedlach przylegających do obozów koncentracyjnych, tam prowadziły swe domy, udzielały się towarzysko, obchodziły święta, odwiedzały mężów w pracy i przygotowywały się do pełnienia roli władczyń Wschodu, tam też, w cieniu krematoriów, bawiły się ich dzieci.

W swojej wnikliwej i świetnie udokumentowanej książce Gudrun Schwarz pokazuje splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że te niemieckie kobiety doskonale się czuły u boku zbrodniarzy, a nawet określały życie w pobliżu obozów koncentracyjnych jako „idyllę”.
Książka „Żony SS-manów” obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie nieświadomymi ofiarami, pozostającymi bez wpływu na dziejące się za ich oknami zbrodnie. Dr Gudrun Schwarz odkrywa szokującą prawdę o matkach i żonach - zbrodniarkach.


Dr Gudrun Schwarz jest socjologiem. W latach 1995–2002 współpracowała z Hamburskim Instytutem Badań Społecznych. Autorka wielu artykułów i książek dotyczących nazistowskich Niemiec.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.19 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 29,28

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 26,35 zł
(dla stałych klientów)
29,28 zł ebookpoint.pl
mobi epub
29,50 zł gandalf.com.pl
mobi epub
29,92 zł bramynauki.pl
mobi epub
31,68 zł ravelo.pl
mobi epub
31,68 zł swiatebookow.pl
mobi epub
32,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  21,12 zł
w programie Nexto Premium
33,44 zł nexto.pl
mobi epub
35,20 zł legimi.com
mobi epub
35,20 zł empik.pl
mobi epub
35,20 zł publio.pl
mobi epub
35,20 zł virtualo.pl
mobi epub
26,20 zł
(z kodem prom.)
36,20 zł woblink.pl
mobi
31,70 zł zinamon.pl
epub
31,70 zł zinamon.pl

Gudrun Schwarz - inne e-booki

E-booki podobne do "Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy"