ISBN:9788380975927

Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy

Autor: Gudrun Schwarz

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Opłacalność: 7.46 zł/100 stron

Prawdziwe, przerażające oblicze kobiet III Rzeszy. Jaki udział w machinie wojennej odegrały żony i dzieci SS-manów? Wbrew obiegowej opinii, nie były tylko biernymi ofiarami okoliczności.

Zbrodnicza organizacja SS wzorowała się na zakonach rycerskich, choć już w 1929 roku Heinrich Himmler postulował przekształcenie jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet. Miała powstać w ten sposób elita narodu germańskiego, rasa panów władających podbitymi terenami. Czystość krwi miała szczególne znaczenie, dlatego w 1931 roku wydano specjalny „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” regulujący i ingerujący w najintymniejsze sfery życia członków SS, precyzyjnie określający jakie kryteria musi spełniać żona esesmana, jaką ma pełnić rolę, jakie ma przywileje i obowiązki wynikające z piastowanej funkcji. Wszystkie te kwestie zostały omówione w niniejszej książce, ale autorka w swych dociekaniach sięga głębiej: zadaje pytanie o udział żon w zbrodniczej działalności mężów.

Liczne spośród nich były nie tylko wtajemniczone w działalność swych mężów, lecz także aktywnie w niej uczestniczyły. Niektóre mieszkały na osiedlach przylegających do obozów koncentracyjnych, tam prowadziły swe domy, udzielały się towarzysko, obchodziły święta, odwiedzały mężów w pracy i przygotowywały się do pełnienia roli władczyń Wschodu, tam też, w cieniu krematoriów, bawiły się ich dzieci.

W swojej wnikliwej i świetnie udokumentowanej książce Gudrun Schwarz pokazuje splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że te niemieckie kobiety doskonale się czuły u boku zbrodniarzy, a nawet określały życie w pobliżu obozów koncentracyjnych jako „idyllę”.
Książka „Żony SS-manów” obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie nieświadomymi ofiarami, pozostającymi bez wpływu na dziejące się za ich oknami zbrodnie. Dr Gudrun Schwarz odkrywa szokującą prawdę o matkach i żonach - zbrodniarkach.


Dr Gudrun Schwarz jest socjologiem. W latach 1995–2002 współpracowała z Hamburskim Instytutem Badań Społecznych. Autorka wielu artykułów i książek dotyczących nazistowskich Niemiec.

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas

E-booki podobne do "Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy"