Matka i córka – przedstawicielki dwóch pokoleń polskich Żydów naznaczonych piętnem Holokaustu. Pamiętnik matki, uzupełniany wspomnieniami córki, to fascynująca, obejmująca cztery dekady, opowieść o miłości i stracie, o walce z przeciwnościami losu, o nadziei i wierze w lepsze jutro.

Roma Talasiewicz-Eibuszyc urodziła się w Polsce pod koniec I wojny światowej. Dorastała w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej udało jej się przedostać do Związku Radzieckiego, gdzie kontynuowała walkę o przetrwanie swoje, a potem swojej rodziny. Narracja książki prowadzona jest naprzemiennie, z punktu widzenia Romy snującej opowieść o swym trudnym życiu i tragicznym losie Żydów, oraz jej córki Suzanny, która w historię matki wplata swoje własne wspomnienia. Nie pamięta wojny i nie doświadczyła jej bezpośrednio, ale pamięć matki wydaje się dziedziczna. Suzanna dorastała w cieniu jej wspomnień, stała się świadkiem przeszłości, tak jakby sama przeżyła to wszystko, czego doświadczyła Roma. Żyła przytłoczona ciężarem żałoby dźwiganej przez matkę i przekazanej córce.

"Pamięć jest naszym domem" to przejmująca lektura, która pozwala również czytelnikowi poczuć chociaż część tego ciężaru.

Ten wzruszający dwugłos matki i córki to niezwykłe świadectwo dwóch pokoleń naznaczonych Holokaustem i ich wspólne wołanie, „by czas nie zaćmił i niepamięć”.

 

Niezapomniana lektura, gorąco polecam.

prof. Matthew Feldman, Teesside University

Wzruszający kronika o losach kobiety żyjącej w bardzo trudnych czasach… wstrząsająca podróż przez dziesięciolecia.

Marilyn J. Harran, Chapman University

Gratuluję, Suzanna Eibuszyc napisała bardzo ważną książkę, która będzie inspiracją dla wielu pokoleń. 

Inge Auerbacher

Ta historia jest o tym, co czuje dziecko w obliczu biedy, strachu i wojny.

dr John Z. Guzlowski, Eastern Illinois University

Suzanna Eibuszyc ukończyła City College w Nowym Jorku. Mieszka w Los Angeles.