Szczenięce lata. Ziele na kraterze. Ojciec i Córki - korespondencja

Autor: Melchior Wańkowicz

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Opłacalność: 7.15 zł/100 stron

Zbiór dzieł wybitnego polskiego pisarza, nazywanego królem reportażu. Książka zawiera „rodzinną” beletrystykę Melchiora Wańkowicza, oraz wyjątkową korespondencją autora prowadzoną z dwiema córkami – Krystyną i Martą. Jest to drugi tom serii  Melchior Wańkowicz. Dzieła. Pierwszą częścią cyklu była słynna Bitwa pod Monte Cassino.

Szczenięce lata to napisana piękną polszczyzną gawęda o minionym. Książka stabowi unikalny opis nieistniejącego już świata dworów na Kresach i jest kopalnią wiedzy o ówczesnych zwyczajach i tradycjach.

Ziele na kraterze to wyjątkowa książka tego autora. Jest afirmacją życia, rodziny i miłości, mimo że zawiera zapis największej osobistej tragedii pisarza, który w Powstaniu Warszawskim stracił ukochaną córkę Krystynę.

Ojciec i Córki – korespondencja to unikalny zbiór listów, jakie Wańkowicz wymieniał z obiema córkami w latach 1921-1941. Teksty ukazują skomplikowane relacje rodzinne Wańkowiczów i są bezcennym i fascynującym uzupełnieniem obu wcześniej wymienionych dzieł będących najbardziej popularnymi i najczęściej wznawianymi książkami autora.

 

Co zachwyca i wybija się na pierwszy plan w jego książkach – to po pierwsze jakość języka: mięsistego, klarownego i zindywidualizowanego. Po drugie: akcja, która jest zawsze misternie skonstruowana. Po trzecie wreszcie: klimat, który Wańkowicz potrafił wyczarować jak rasowy gawędziarz z Kresów.

Piotr Kępiński

Wańkowicz cenił humor jako materię literacką. Uważał, że czytelnika bądź słuchacza należy „odśmiać”, czyli pozwolić mu co jakiś czas na głębszy oddech, na odpoczynek, na śmiech. Anegdoty, zabawne dygresje, żarciki, przekora, owe, jak je nazywał, „witaminy humoru” są stale obecne w „Szczenięcych latach”.

Anna Bernat 

Wańkowicz w "Zielu na kraterze" z wielką atencją i pietyzmem pokazał lata okupacji niemieckiej w Polsce oraz cierpienie matki po stracie córki w Powstaniu Warszawskim (te fragmenty książki należą do jednych z najbardziej przejmujących obrazów ludzkiego bólu). Autor, który był poza krajem w czasie II wojny światowej, potrafił z wielkim literackim kunsztem odtworzyć atmosferę powstańczych dni walczącego miasta. Po ukazaniu się w kraju "Ziela na kraterze" w 1957 roku czytelnicy dziennika "Życie Warszawy" uznali tę książkę za najlepszą publikację poświęconą powstańczej Warszawie. 

Aleksandra Ziółkowska-Boehm   

 

Melchior Wańkowicz (1892-1974) - wybitny polski pisarz, król polskiego reportażu, jedna z największych indywidualności polskiej literatury XX wieku. W latach 1943-46 był korespondentem wojennym II Korpusu generała Andersa. W latach 1949-58 przebywał w USA, potem wrócił do kraju. W 1964 roku aresztowano go i wytoczono mu proces polityczny o „przesyłanie materiałów szkalujących Polskę Ludową”, o którym głośno było na całym świecie. Był ceniony za swoją nieugiętą postawę i kochany przez miliony czytelników.

 

Kolekcja dzieł Melchiora Wańkowicza:

W ciągu trzech lat (2009-2011) ukaże się 16 tomów zbierających całą spuściznę literacką i publicystyczną króla reportażu. Każdy tom opatrzony będzie wstępem badacza lub specjalisty od twórczości Wańkowicza oraz posłowiem Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm.

Harmonogram wydań dzieł Melchiora Wańkowicza :

Spis treści

  1. SZCZENIĘCE LATA

Wstęp. Żywioły w dolinie Niewiaży (Anna Bernat)

NOWOTRZEBY KALUŻYCE Od autora

  1. ZIELE NA KRATERZE

Wstęp: Wspomnienie świata (Piotr Kępiński)

Przedmowa

KIEŁKOWANIE Wielkopolskie niemowlęctwo Warszawskie dzieciństwo Od liter do literatury Na Chełmszczyźnie Na Litwie kowieńskiej Domeczek Niegodne praktyki Taty Czy przycinać?

ROZROST Wodami Polski Drogami Podkarpacia Szczenięce lata Po Kresach Krynolinki Konspiratorzy Matura przy błysku piorunów Smak przed jazdą Uniwersyteckie wspominki Pedałowanie przez Europę Jakże zielono w Gołańczy!

WYKORZENIANIE Lawa Ratowanie się Chlorofil Trwanie

ODROST Jak broniło powietrze? Pierwsze wiązki ziela Srebrne wesele

OWOCOWANIE Jak długo nastarczą ręce mamine? Jak długo jeszcze będzie potrzebny ojciec?

OGNIE PODCHODZĄ Anglicy w Domeczku Domeczek się broni Ognie doszły Ziele na kraterze Powstanie

POPIÓŁ Losy szesnastki Non omnis moriar Brat Matka Relacja łączniczki Zofii Relacja łączniczki Leny

EPILOG I PROLOG List do Krysi List od Tili

III. OJCIEC I CÓRKI – KORESPONDENCJA

Wstęp (Aleksandra Ziółkowska-Boehm)

OJCIEC I KRYSTYNA KRYSIA I TILI

SAGA RODZINY WAŃKOWICZÓW (Aleksandra Ziółkowska-Boehm)

Wyślemy Ci maila, gdy książka pojawi sie w sprzedaży

Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas.

Melchior Wańkowicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Szczenięce lata. Ziele na kraterze. Ojciec i Córki - korespondencja"