Niemcy. Zbiorowa pamięć narodu

Autor: Neil MacGregor

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Stron: 700

Opłacalność: 9.44 zł/100 stron

Oszczędzasz: 17%

Jedyne w swoim rodzaju spojrzenie na dzisiejsze Niemcy

Od 140 lat Niemcy są główną potęgą na kontynencie europejskim. Ćwierć wieku temu powstało jednak nowe państwo niemieckie. Na ile zatem tak naprawdę jesteśmy w stanie je zrozumieć i jak ich obywatele postrzegają dziś samych siebie?

Neil MacGregor twierdzi, że w przypadku Niemiec (w przeciwieństwie do pozostałych europejskich państw) nie sposób stworzyć jednej spójnej i wspólnej wersji narodowej historii, gdyż tym w kraju uwarunkowania zarówno historyczne, jak i geograficzne były zawsze zmienne i niestabilne. Przez większą część połowy tysiąclecia, o którym traktuje niniejsza książka, Niemcy składały się z wielu odrębnych bytów politycznych, mających własną historię. Wszelkie zaś bezpieczne i wygodne wersje wspólnych dziejów swego narodu, jakie Niemcy mogli sobie opowiadać przed rokiem 1914, przepadły na dobre w wyniku wydarzeń z następnych trzydziestu lat.

Choć nieodłączną cechą niemieckiej historii może istotnie być pewna fragmentaryczność, to zarazem pojawia się w niej dosyć sporo wspólnych dla większości Niemców wspomnień, odczuć i doświadczeń; niniejsza książka zaś stawia sobie za cel bliższe zbadanie niektórych spośród nich. Poczynając od wynalezienia druku przez Gutenberga w XV wieku, MacGregor wybiera takie przedmioty i idee, miejsca czy postaci, które wciąż budzą żywy oddźwięk – jak drezdeńska porcelana i fragmenty ruin tegoż miasta, projekty Bauhausu i niemieckie kiełbaski, korona Karola Wielkiego i bramy obozu w Buchenwaldzie – aby pokazać nam co nieco z ich zbiorowej pamięci i wyobraźni. Nikt dotąd nie napisał podobnej książki na temat Niemiec.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.44 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 66,08

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 59,47 zł
(dla stałych klientów)
66,08 zł ebookpoint.pl
mobi epub
67,04 zł gandalf.com.pl
mobi epub
68,00 zł ibuk.pl
mobi epub
72,00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
72,00 zł ravelo.pl
mobi epub
72,00 zł swiatebookow.pl
mobi epub
80,00 zł virtualo.pl
mobi epub
80,00 zł legimi.com
mobi epub
80,00 zł publio.pl
mobi
72,00 zł zinamon.pl
epub
72,00 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Niemcy. Zbiorowa pamięć narodu"