Kolejne pokolenia kobiet z Lechic za bezkompromisowość i wierność uczuciu płacą samotnością. Od powstania styczniowego aż do upadku komunizmu w Polsce Lechice będą świadkiem oddania i zdrady, w fascynującym splocie połączą się ze sobą wielkie namiętności i wielka historia.

W II tomie: początek XX wieku, niespełniona w miłości Suzanne staje się strażniczką rodzinnego dworu. Jej siostra Karolina odkrywa uroki Paryża. W jej życiu pojawiają się mężczyźni, jednak nie rezygnuje z własnych ambicji, chce zdawać na prawo. Niestety, pojawiają się uczuciowe komplikacje, spotyka miłość swojego życia i będzie musiała wybierać pomiędzy zawodową karierą a wielkim uczuciem.

Maria Nurowska jest jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Wydała ponad trzydzieści książek, m.in. "Hiszpańskie oczy", "Listy miłości", "Miłośnicę" – fabularyzowaną biografię Krystyny Skarbek, opowieść o Ryszardzie Kuklińskim – "Mój przyjaciel zdrajca", "Księżyc nad Zakopanem", a w ostatnich latach "Drzwi do piekła", "Dom na krawędzi", "Wariatkę z Komańczy", "Bohaterowie są zmęczeni", "Dziesięć godzin" i "Pamiętnik znaleziony w Katyniu". Jej książki zostały wydane w 23 krajach; w Niemczech, we Francji i w Chinach były bestsellerami.