W książce zostały wyjaśnione przede wszystkim pojęcia „gospodarka leśna” i „trwale zrównoważona gospodarka leśna”, a także ich wzajemne relacje. Ustalenia terminologiczne pozwalają na szczegółową analizę poszczególnych zasad, przy czym omawiana problematyka jest konfrontowana z prawem podatkowym i prawem karnym. Rozważania obejmują również problematykę konstytucyjną – zwłaszcza jeśli chodzi o ocenę rozwiązań normatywnych nakładających na właścicieli lasu określone obowiązki.

Autor uwzględnia zmiany wprowadzone m.in. przez ustawy:

z 16 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym, z 10 lutego 2017 r. – o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa wraz z przepisami wprowadzającymi tę ustawę, z 6 marca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Adresaci: Publikacja jest przeznaczona zarówno dla prawników-praktyków (adwokatów, radców prawnych, sędziów, notariuszy oraz prokuratorów), jak i pracowników administracji rządowej oraz samorządowej ze względu na praktyczne znaczenie gospodarki leśnej i trwale zrównoważonej gospodarki leśnej w kontekście ograniczenia prawa własności. Będzie też przydatna na wydziałach prawa i administracji oraz leśnictwa i nauk leśnych. Można ją polecić jako podręcznik podstawowy z wykładu Prawo leśne.