– Zdobywca Prémio Literário Casino da Póvoa
– Finalista Międzynarodowej Nagrody Bookera
– Finalista Bienal de Novela Mario Vargas Llosa
– Finalista Nagrody Medici

„Teorie spiskowe są jak bluszcz, Vásquez, czepiają się czegokolwiek, by móc się rozrastać, i rozrastają się dopóki, dopóty nie usunie się tego, co je podtrzymuje”.

W środę 9 kwietnia 2014 roku podczas włamania do muzeum Jorge Eliecera Gaitana – kolumbijskiego męża stanu zamordowanego ponad pół wieku temu – zostaje ujęty mężczyzna. Tylko Juan Gabriel Vásquez wie, kim tak naprawdę jest zatrzymany Carlos Carballo: ogarniętym obsesją człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym. I jednym z nielicznych, którzy znają prawdę na temat nie tylko śmierci Gaitana, lecz także morderstwa sprzed stu lat, które rozpędziło błędne koło kolumbijskiej przemocy…

„Pełna rozmachu mistrzowska powieść” – „The Washington Post”

„Vásquez zbiera anegdoty w pełną dygresji, zwodniczą autofikcję, łącząc medycynę sądową z pogłoskami, odkrywając źródło z trzeciej ręki przed relacją naocznego świadka, wystawiając pamięć prywatną przeciwko publicznej (…)” – „The Guardian”

„Vásquez zajął miejsce Marqueza jako literackiego arcymistrza Kolumbii” – „The New York Review of Books”

O Autorze:
JUAN GABRIEL VÁSQUEZ – kolumbijski pisarz, dziennikarz i tłumacz urodzony w 1972 roku w Bogocie. Jego książki przetłumaczono na 26 języków i wydano w 40 krajach. Jest laureatem licznych wyróżnień literackich, m.in. English Pen Award 2012 za „Hałas spadających rzeczy”, nagrody Hiszpańskiej Akademii Królewskiej za „Reputacje” czy Nagrody Rogera Caillois, otrzymanej wcześniej przez m.in. Mario Vargasa Llosę, za całokształt twórczości. W 2019 roku „Kształt ruin” znalazł się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera.