Na dociekaniu prawdy historycznej ciąży utrwalony przez tradycję obraz pewnych wydarzeń, stopniowe docieranie do niej poprzez negowanie lub jej zniekształcanie może nieść za sobą odpowiedzialność prawną.

W publikacji poruszono m.in. zagadnienia dotyczące:

  • polityki historycznej, prawa i narracji tożsamościowo-narodowej;
  • ochrony prawdy historycznej dotyczącej II wojny światowej w perspektywie prawa międzynarodowego;
  • relatywizacji i europeizacji winy za Holokaust a prawnej ochrony prawdy historycznej;
  • odpowiedzialności cywilnoprawnej za zniekształcanie prawdy historycznej o zbrodniach popełnionych w czasach II wojny światowej;
  • kryminalizacji tzw. miękkiego rewizjonizmu Holokaustu;
  • zagadnień transgranicznych prawa cywilnego i karnego dotyczące defamacji i odpowiedzialności za zniekształcanie prawdy historycznej.

Polityka historyczna z jednej strony może sprzyjać zwalczaniu mitów i półprawd, z drugiej zaś tworzyć nowe mity. Konsekwentna polityka historyczna państwa, zmierzająca np. do zdjęcia lub rozmycia odpowiedzialności za wojny, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, często wręcz prowadzi do powstania i przeniknięcia do społeczeństw kłamstw będących wynikiem realizacji takiej polityki. Owe kłamstwa dotykają innych państw, innych narodów. Co wówczas robić? Czy istnieje mechanizm zwalczania oczywistych przekłamań prawdy historycznej, gdy są one konsekwencją realizacji określonej polityki publicznej przez państwo lub podmiot prawa międzynarodowego? Czy walczyć na drodze prawnej? Przeciwko komu? Na te i wiele innych pytań próbują odpowiedzieć autorzy książki. dr hab. Adam Redzik, prof. UW

Autorami publikacji są uznani i cenieni w środowisku przedstawiciele nauki, reprezentanci samorządów zawodowych oraz praktycy.

Publikacja skierowana jest do praktyków – adwokatów i radców prawnych, sędziów i prokuratorów oraz aplikantów tych zawodów prawniczych, a także przedstawicieli nauki prawa. Może również zainteresować studentów prawa, historii, politologii i innych pokrewnych dyscyplin humanistycznych oraz społecznych.