Przemoc fizyczna wobec dzieci jest jedną z najbardziej drastycznych patologii społecznych. W przestrzeni naukowej zjawisko to jest przedmiotem badań interdyscyplinarnych, w naukach prawnych analizowane jest zazwyczaj z perspektywy karania sprawców przemocy i udzielania wsparcia jej ofiarom. Niniejsza monografia wychodzi poza ten schemat, wzbogacając dyskurs prawniczy o zagadnienia natury filozoficznej, psychologicznej i pedagogicznej.

Przemoc każdego rodzaju, w szczególności ta fizyczna zakorzeniła się w społeczeństwie, powodując spustoszenie w psychice oraz wywołując niejednokrotnie nieodwracalne zmiany w rozwoju emocjonalnym i fizycznym młodego człowieka. Przemoc wobec dzieci, czyli tzw. krzywdzenie dzieci wiąże się w szczególności ze stosowaniem wobec nich kar cielesnych, które mają negatywny wpływ na stan zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka.

Warunkiem realizacji i przestrzegania praw dziecka, zwłaszcza ochrony dzieci przed przemocą jest powszechna świadomość ich praw. Wobec tego jednym z podstawowych zadań niniejszej monografii jest popularyzacja i upowszechnianie negatywnych aspektów przemocy fizycznej wobec dzieci i przybliżenie rozwiązań prawnych, które w intencji prawodawcy mają chronić dzieci przed maltretowaniem.