17. wydanie wyjątkowej na rynku wydawniczym publikacji!

Nowości w wydaniu 2019 to m.in.:

duże zmiany dotyczące rozliczeń podatkowych związanych z wykorzystywaniem samochodów osobowych w działalności gospodarczej (w tym nowe zasady obliczania odpisów amortyzacyjnych od samochodów) zmienione regulacje dotyczące sporządzania dokumentacji cen transferowych wprowadzenie obowiązku przekazywania organom podatkowym informacji o schematach podatkowych wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment), polegającego na możliwości dokonania przez nabywcę towarów lub usług zapłaty za te towary lub usługi (w zakresie kwoty VAT wynikającej z faktury) na specjalny rachunek VAT kontrahenta. Możliwość obrotu środkami ulokowanymi na takim rachunku jest ograniczona – co do zasady można z niego dokonać jedynie zapłaty kwoty VAT z faktury na rachunek VAT kontrahenta lub zobowiązania podatkowego w podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego; wprowadzenie tzw. STIR, czyli systemu analizy danych pochodzących od instytucji finansowych, mającego na celu uniemożliwienie dokonywania wyłudzeń skarbowych. Istotnym, zwłaszcza dla podatnika, elementem STIR jest możliwość blokady rachunku bankowego podatnika na 72 godziny z opcją przedłużenia o 3 miesiące (po spełnieniu określonych warunków); wprowadzenie tzw. białej i czarnej listy podatników, do której prowadzenia zobligowany jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej – jej prowadzenie umożliwia zweryfikowanie informacji o odmowie rejestracji, wykreśleniu i przywróceniu podatnika VAT do rejestru; uznanie przedsiębiorstwa w spadku za podatnika VAT – ta regulacja wchodzi w życie 25 listopada 2018 r. – co pozwoli kontynuować spadkobiercom rozliczenia spadkodawcy na gruncie VAT objęcie mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2018 r. comiesięcznym raportowaniem JPK_VAT.

W jednym zwartym tomie znajdziesz praktyczne informacje na temat polskiego prawa podatkowego: od powstania zobowiązania podatkowego przez postępowanie podatkowe, kontrolę podatkową, sądowoadministracyjną kontrolę decyzji podatkowych, aż po odpowiedzialność karną skarbową.

Atutem książki jest poradnikowe ujęcie prezentowanej tematyki. Zastosowany w opracowaniu przystępny język, pozbawiony „żargonu” prawniczego pozwala na korzystanie z książki także osobom zajmującym się sprawami podatkowymi, które jednak nie posiadają wykształcenia prawniczego.

MERITUM Podatki jest publikacją „otwartą”, na bieżąco aktualizowaną. Umożliwia to nowoczesna formuła opracowania przewidująca kwartalne aktualizacje w formie elektronicznej przez cały rok. W materiałach aktualizacyjnych – zawierających omówienie istotnych zmian w przepisach podatkowych wraz z przytoczeniem najnowszego orzecznictwa sądowego, interpretacji Ministerstwa Finansów itp. – znajdą się elementy formuły dzieła podstawowego, co ułatwi ich praktyczne wykorzystywanie (m.in. system numerów na marginesach, wewnętrzne odesłania w tekście, umożliwiające szybkie dotarcie do interesującego zagadnienia, przykłady itp.).