Książka w sposób przystępny i kompleksowy prezentuje zagadnienia z zakresu prawa autorskiego w działalności muzealnej oraz wystawienniczej. Publikacja stanowi praktyczne narzędzie, na podstawie którego możliwe będzie ustalenie statusu prawnoautorskiego danego obiektu muzealnego, a także podjęcie decyzji co do możliwości jego eksploatacji (np. digitalizacji, udostępnienia on-line, wykorzystania na wystawie)

Dla lepszego zrozumienia omawianej tematyki opracowanie zostało wzbogacone przykładami pochodzącymi zarówno z doświadczeń autora we współpracy z muzeami, jak również z orzecznictwa. Pomocne będą również wzory, którymi mogą posłużyć się muzea w ich bieżącej działalności.

W publikacji omówiono m.in. takie zagadnienia jak:

umowy z zakresu prawa autorskiego w działalności muzealnej, dozwolony użytek utworów chronionych, digitalizacja i udostępnianie cyfrowych odwzorowań, prawo do wizerunku.

"Prawo autorskie w działalności muzeów dotyczy nie tylko samych zbiorów, muzealiów lub szerzej obiektów, ale w zasadzie każdej sfery codziennej działalności muzealnej, przy której dochodzi do stworzenia lub eksploatacji utworów podlegających ochronie prawa autorskiego, w tym na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych. Istotne korzyści publikacja przyniesie także dla osób szeroko związanych z działalnością wystawienniczą oraz kulturalną, gdyż oprócz szczegółowych regulacji dotyczących muzeów, określone działania, jak choćby zawieranie umów, proces digitalizacji czy wykorzystanie wizerunku, podlegają zasadom ogólnym prawa autorskiego, przy których status instytucji lub osoby może posiadać mniejsze znaczenie, zaś na pierwszy plan wysuwa się rodzaj dokonywanych działań".

Ze wstępu