Książka przedstawia w sposób interdyscyplinarny wyzwania, przed którymi stoi system ochrony zdrowia psychicznego, w tym m.in.:

przymus w psychiatrii: podjęcie działań terapeutycznych, użycie wobec pacjenta siły, przyjęcie go do szpitala bez jego zgody; udział osoby specjalizującej się w poradnictwie prawnym w kontaktach z pacjentami; rolę i zadania profesjonalnych pełnomocników procesowych i biegłych sądowych w postępowaniach przed sądami.

Analiza obejmuje regulacje prawne dotyczące polskiego ustawodawstwa medycznego (psychiatrycznego) oraz prezentuje konkretne wskazówki przydatne osobom zajmującym się sprawami dotyczącymi ochrony zdrowia psychicznego od strony prawnej, medycznej, psychospołecznej. Informacje zawarte w publikacji odnoszą się w sposób bezpośredni do wyzwań związanych z codziennym funkcjonowaniem osób doświadczających np. zaburzeń psychotycznych, zaburzeń rozwojowych oraz zaburzeń tożsamości płciowej.

Adresaci: Książka przeznaczona jest dla pracowników medycznych, w szczególności lekarzy psychiatrów, psychologów klinicznych, seksuologów, a także przedstawicieli zawodów prawniczych: sędziów i prokuratorów oraz adwokatów i radców prawnych biorących udział w postępowaniach z udziałem osób z zaburzeniami psychicznymi lub ich dotyczących.