Laureat Nagrody Pulitzera

Bestseller New York Timesa

W pierwszym tomie swej monumentalnej trylogii o wyzwoleniu Europy w czasie II wojny światowej zdobywca Nagrody Pulitzera Rick Atkinson przedstawia porywającą opowieść o kampanii w Afryce Północnej.

Oswobodzenie Europy i zniszczenie Trzeciej Rzeszy to historia bohaterstwa i nieprzemijającego triumfu, katastrof i błędów. W „Armii o świcie” Rick Atkinson wykazuje, dlaczego współczesny czytelnik nie może w pełni zrozumieć ostatecznego zwycięstwa Aliantów, nie zgłębiając dramatu, jaki rozegrał się w Afryce Północnej w latach 1942-1943. Pierwszy rok udziału w wojnie u boku sojuszników stanowił przełomowy punkt w amerykańskiej historii. To wtedy Stany Zjednoczone zaczęły postępować jak wielkie mocarstwo.

Zaczynając od śmiałej inwazji w listopadzie 1942 roku, „Armia o świcie” śledzi działania wojsk amerykańskich i brytyjskich, w miarę jak walczą one z Francuzami w Maroku i Algierii, by w końcu stanąć naprzeciwko Niemców i Włochów w Tunezji. Z bitwy na bitwę niedoświadczone i niekiedy kiepsko dowodzone oddziały przekształcają się stopniowo w doskonałe jednostki bojowe. W centrum opowieści znajdują się niezwykli, lecz nie pozbawieni wad generałowie, którzy zdominowali pole walki: Eisenhower, Patton, Bradley, Montgomery i Rommel.

Praca Atkinsona, oparta na dogłębnych badaniach, bogata w nowe materiały i wnikliwe spostrzeżenia, to kompletna historia wojny w Afryce Północnej.

„Monumentalna historia zapomnianej kampanii północnoafrykańskiej w czasie II wojny światowej, dzięki wspaniałej narracji ożywiająca żołnierzy, generałów i krwawe bitwy”.

Uzasadnienie przyznania Nagrody Pulitzera w dziedzinie historii w 2003 roku

„Publikacja mogąca stanąć na równi z innymi wielkimi książkami dotyczącymi wojny, jak chociażby wspaniałymi pracami Corneliusa Ryana i Johna Keegana”.

Associated Press

„Anderson pisze klarownie i sugestywnie (…). Pośród licznych fantastycznych elementów Armii o świcie można wyróżnić umieszczone w odpowiednich miejscach szczegóły; to pociski upadające z sykiem do wody, pułkownik z «zaczesanymi do tyłu włosami i wilczymi wąsami», mężczyzna, który ginie, nie zdoławszy ani razu wystrzelić ze spoczywających w kaburach pistoletów”.

Milwaukee Journal Sentinel

Armia o świcie to jedna z najbardziej fascynujących książek, jakie kiedykolwiek czytałem; stanie się klasyką dla studiujących historię wojskowości i strategię. Atkinson pisze z niezwykłą przenikliwością i przywiązaniem do detali, zawsze jednak pamięta o całokształcie sytuacji. Płynnie przechodzi od najwyższych politycznych szczebli do najgłębszego okopu. Prezentuje historię w najlepszy możliwy sposób”.

Generał Wesley K. Clark, były naczelny dowódca NATO

„Absorbująca opowieść (…). Anderson posiada umiejętność niezwykle sprawnego posługiwania się słowem pisanym, zdolność do prostego przedstawiania skomplikowanych spraw oraz ogromny zasób wiedzy (…). To fascynująca praca, która spodoba się każdemu czytelnikowi, podczas gdy zawodowi historycy uznają, że warto poświęcić czas na dokładne jej zgłębienie”.

Arthur L. Funk, Journal of Military History

„Arcydzieło. Rick Atkinson utrzymuje idealną równowagę między niewielkimi starciami o znaczeniu taktycznym i wielkimi decyzjami na szczeblu strategicznym. Ożywia żołnierzy na wszystkich szczeblach, od szeregowych do generałów. Armia o świcie to historia z żołnierskim obliczem”.

Generał Gordon R. Sullivan, były szef sztabu US Army

„To, co wyróżnia tę opowieść, to sposób, w jaki łączy ona wojnę z punktu widzenia generałów (…) z doświadczeniami frontowych żołnierzy”.

Raleigh News & Observer

„Książka Atkinsona jest niezwykle przystępna i łatwa w lekturze, nie naruszając przy tym standardów rzetelności i obiektywności. Publikacja ta dotyczy czegoś więcej niż tylko historii wojskowości, dotyka bowiem również kwestii społecznych i psychologicznych. Sam tylko opis katastrofy na przełęczy Kasserine wart jest ceny całej książki, stanowiąc fascynującą zapowiedź kolejnych, bogatych w treść tomów. Z całego serca polecam tę ludzką, wrażliwą, bezpretensjonalną pracę”.

Paul Fussell, autor książek Doing Battle i Wartime

Armia o świcie Ricka Atkinsona to wyśmienita historia inwazji Sprzymierzonych na Afrykę Północną. Przechodząc od frontowych okopów do kwatery głównej Eisenhowera, autor uchwycił istotę jednej z najbardziej zapomnianych kampanii II wojny światowej”.

Carlo D’Este, autor książek Patton i Eisenhower

„Biorąc pod uwagę dotychczasowe sukcesy Ricka Atkinsona w opisywaniu współczesnej historii wojskowości, nie dziwi przenikliwość jego spostrzeżeń w kwestii amerykańskiej inwazji na północnoafrykańskie wybrzeże w latach 1942-1943 (…). To dotychczas najbardziej gruntowna i satysfakcjonująca pozycja dotycząca kampanii w Afryce Północnej”.

Kirkus Reviews

„To wspaniała książka – historia popularna w najlepszym wydaniu; doskonale napisana i opierająca się na imponującej liczbie źródeł. Z niezwykłym przywiązaniem do detali ożywia bardzo istotną, lecz stosunkowo „zapomnianą” kampanię II wojny światowej. To, co Bruce Catton i Shelby Foote uczynili w swych trylogiach na polu badań wojny secesyjnej, Rick Atkinson robi dla historii II wojny światowej w Europie”.

Profesor Mark A. Stoler,

autor książki Allies and Adversaries

„Dzięki tej książce Atkinson wkracza na dobrą drogę, by stać się jednym z najbardziej ambitnych i uznanych historyków wojskowości (…). Przytaczane przez niego fakty zaskoczą niejednego czytelnika”.

Bookpage

„Kampania tunezyjska z uwagi na samą tylko jej dramaturgię przyćmiła wszelkie inne etapy II wojny światowej. Rick Atkinson opowiedział tę historię z werwą i brutalnym realizmem. Jego praca będzie stanowić monument pośród publikacji o II wojnie światowej”.

John S.D. Eisenhower, autor książek Allies i Bitter Woods

Armia o świcie to absolutne arcydzieło. Atkinson ukazuje zarówno ludzkie dramaty, jak i szersze znaczenie kampanii z elektryzującą energią i intensywnością. Jego książka przedstawia historię w wyjątkowo pasjonujący sposób”.

Andrew Carroll, redaktor książki War Letters:

Extraordinary Correspondence from American War

„Rick Atkinson spisał się świetnie, gromadząc źródła i pisząc Armię o świcie. Przedstawił kampanię w Afryce Północnej bez upiększeń – z niepowodzeniami, sprzeczającymi się sojusznikami, kanaliami oraz ludźmi niekompetentnymi lub ledwo co kompetentnymi. Wyostrzył mój apetyt na pozostałe części obiecanej nam Trylogii wyzwolenia”.

Joseph L. Galloway, współautor książki

We Were Soldier Once… and Young

„Rick Atkinson łączy drobiazgowe zgłębianie źródeł i przywiązywanie wagi do szczegółów z niezwykłą umiejętnością opowiadania. To bogata w informacje i przejmująca opowieść, która niewątpliwie stanie się klasykiem”.

Ronald Spector, autor książek

At War at Sea i Eagle against the Sun