Proces inwestycyjny można podzielić na etapy kończące się wydaniem decyzji administracyjnej. Informacje o koniecznych decyzjach administracyjnych zostały rozproszone w poszczególnych ustawach dotyczących planowania przestrzennego, ochrony środowiska i procesu budowlanego. Kwestie te są regulowane głównie przez przepisy określające wymagane dokumenty i dowody, które muszą być przedłożone organowi wydającemu poszczególne rodzaje decyzji administracyjnych.

Celem niniejszego poradnika jest wskazanie przyszłym inwestorom, na podstawie dotychczasowego doświadczenia i orzecznictwa, możliwie prostej ścieżki postępowania w ramach obowiązującego prawa.

W publikacji przedstawiono m.in.:

aspekty prawnośrodowiskowych uwarunkowań procesu inwestycyjnego w podziale na prawo: międzynarodowe, Unii Europejskiej i polskie oraz w odniesieniu do poszczególnych etapów prac przedprojektowych i projektowych; instytucję oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) z oryginalnymi rozważaniami na temat kontroli jakości OOŚ oraz zamówień raportów OOŚ; decyzje inwestycyjne ze szczególnym uwzględnieniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z załącznikami zawierającymi wzory decyzji wydawanych w cyklu inwestycyjnym; problematykę realizacji przedsięwzięć w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Autorzy opracowali również listę poradników metodycznych, których wykorzystanie może istotnie podnieść jakość dokumentacji sporządzanej na potrzeby postępowań administracyjnych w cyklu inwestycyjnym.

Adresaci: Książka jest przeznaczona dla radców prawnych, sędziów sądów administracyjnych, a także urzędników urzędów gmin, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska oraz wojewodów. Będzie cennym źródłem wiedzy dla ekonomistów, menedżerów oraz konsultantów działających w sektorze doradztwa w dziedzinie infrastruktury i środowiska oraz inwestorów publicznych i prywatnych realizujących przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko. Zainteresuje również pracowników naukowych oraz studentów prawa, biologii i ochrony środowiska.