Książka przedstawia zadania i obowiązki gminy w dwóch aspektach, z jednej strony jako podmiot zobowiązany wykonywać określone zadania z zakresu ochrony środowiska, a z drugiej – sama jest podmiotem korzystającym ze środowiska.

W publikacji znajdziesz m.in. omówienie następujących zagadnień:

prawo do korzystania ze środowiska oraz podmiot korzystający ze środowiska; realizacja przez gminę poszczególnych zadań publicznych, których wykonanie powoduje konieczność lub możliwość oddziaływania na środowisko, w tym m.in.:

gospodarowanie wodami, gospodarowanie odpadami komunalnymi, oczyszczanie ścieków komunalnych, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, budowa dróg;

zakres i sposób wykonywania poszczególnych zadań publicznych przez gminę; analiza pojęć „organ ochrony środowiska” oraz „instytucja ochrony środowiska”; podział zadań między organy administracji państwowej i samorządowej; kompetencje organów gminy w zakresie ochrony środowiska w odniesieniu do poszczególnych obszarów prawa ochrony środowiska.

Autor uwzględnił ponadto wzory decyzji i regulaminów, w tym:

decyzję w sprawie zezwolenia na wycięcie drzew, decyzję o czasowym odebraniu psa, uchwałę w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Adresaci: Książka przeznaczona jest dla adwokatów, radców prawnych, sędziów, notariuszy, prokuratorów oraz pracowników administracji rządowej i samorządowej. Będzie cennym źródłem wiedzy dla ekonomistów, księgowych i przedsiębiorców branży chemicznej. Zainteresuje również pracowników naukowych oraz studentów prawa i administracji.