W książce omówiono jedno z najważniejszych zagadnień systemowych prawa ochrony środowiska, jakim jest pozwolenie emisyjne. Przybliżono w szczególności instytucję pozwolenia emisyjnego jako podstawowego instrumentu prawnego prewencyjnej ochrony środowiska.

W tym celu przedstawiono:

warunki i tryb wydania pozwolenia emisyjnego, przesłanki odmowy jego wydania, wymagania dotyczące jego treści oraz wygaśnięcie, cofnięcie i ograniczenie pozwolenia emisyjnego.

W publikacji dokonano także analizy charakteru prawnego pozwolenia zintegrowanego. Uwzględniono również charakterystykę prawną pozwoleń sektorowych, standardów i programów ochrony jakości powietrza oraz „uchwały antysmogowej”.

Adresaci: Opracowanie jest przeznaczone dla pracowników administracji publicznej, szczególnie zatrudnionych w organach ochrony środowiska, przedsiębiorców w branżach: inwestycjno-budowlanej, gospodarki odpadami, usługowej i handlowej. Książka będzie stanowiła pomoc zarówno dla przedstawicieli zawodów prawniczych, obejmujących w szczególności: sędziów, adwokatów, radców prawnych, jak i przedstawicieli teorii. Będzie również przydatna studentom w procesie dydaktycznym.