Argonauci
Wydawnictwo: Czarne
Maggie Nelson, amerykańska pisarka i intelektualistka, nawiązując do Barthes’owskiej interpretacji mitu o Argo, odnawia znaczenia najważniejszych dla siebie pojęć. Bo „Argonauci” to z jednej strony intymny opis doświadczeń autorki jako partnerki osoby niebinarnej, matki i córki, a z drugiej – erudycyjna rozprawa na temat tożsamości, seksualności i przemijania. Autorka sprawnie przeplata osobiste doświadczenia z teorią queer, psychologię z historią sztuki, filozofię z codziennością. Dzięki poświęceniu uwagi wyzwaniom, z jakimi na początku XXI wieku mierzą się kobiety w nieheteronormatywnych związkach, i niejednokrotnie stawaniu w opozycji do głównego – męskiego – nurtu pisania o LGBTQ+, „Argonauci” bez wątpienia wpiszą się w historię literatury feministycznej i queerowej.
„W czasach, gdy wciąż zbyt szybko każemy ludziom wybrać jedną stronę – być kobietą lub mężczyzną, asymilować się lub zachowywać odrębność, byś zupełnie hetero lub zupełnie homo – książka Nelson jest piękną i głęboką medytacją nad tym […] jak żyć bez poczucia strachu” – „Chicago Tribune”
„Moją pierwszą reakcją po przeczytaniu tej książki była pełna zachwytu cisza, jakiej doświadczamy, gdy stykamy się z czymś olśniewającym. Nelson jest niezwykle utalentowaną pisarką, a jej «Argonauci» zdają się istnieć w jakimś innym wymiarze, w którym nie obowiązują prawa fizyki. Ta książka jest wnikliwym i pełnym poetyckiej ekspresji studium nad płcią, seksualnością, homoseksualizmem i macierzyństwem” – Michael Lindgren, „The Washington Post”
Brak ofert. Niedługo mogą się pojawić, zajrzyj tutaj za jakiś czas