Tom III Systemu Administracyjnego Prawa Procesowego prezentuje dorobek polskiej doktryny w zakresie badań nad prawem regulującym postępowanie organów administracyjnych zmierzających do przymusowego wykonania obowiązków pozostających w zakresie odpowiedzialności administracji publicznej przez osoby uchylające się od dobrowolnego wykonania takich powinności. Dostarcza również informacji o możliwościach uniknięcia ponoszenia ciężarów wynikających z nieuzasadnionego prawnie zastosowania środków egzekucyjnych i zabezpieczających.


W publikacji uwzględniono oraz poddano krytycznej analizie i ocenie rezultaty dynamicznie rozwijającego się orzecznictwa sądów administracyjnych.


 Tom III składa się z dwóch części. W części 2 omówiono m.in.:

  • zagadnienia związane z udzielaniem pomocy w dochodzeniu należności innych państw oraz korzystaniu z ich pomocy w tym zakresie,
  • postępowanie zabezpieczające,
  • środki egzekucyjne należności pieniężnych,
  • kwestie odpowiedzialności za naruszenie prawa w postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
  • egzekucję obowiązków o charakterze niepieniężnym.

Autorami publikacji są wybitni praktycy oraz teoretycy prawa, w tym sędziowie sądów administracyjnych oraz organów administracji publicznej, zajmujący się w swojej pracy zawodowej problematyką postępowania egzekucyjnego.

 Adresaci:

Książka jest przeznaczona dla adwokatów, radców prawnych, sędziów, notariuszy, komorników, prokuratorów, doradców podatkowych, pracowników administracji, a także ekonomistów i księgowych oraz menedżerów. Będzie cennym źródłem wiedzy dla przedstawicieli nauki prawa administracyjnego.