Zenon wiedzie dostatnie życie emigranta w Londynie. Jego poezja odnosi sukcesy, a on jest szczęśliwie zakochany w narzeczonej imieniem Betsy. Spokojny los przerywa jedno wyjątkowe spotkanie. Za namową przyjaciela Zenon wkracza w świat spirytyzmu. Podczas seansu poznaje tajemniczą rudowłosą kobietę Daisy. Pod jej urokiem coraz bardziej fascynuje się okultystycznymi tradycjami. Nie zauważa, że niebezpiecznie zbliża się do kontaktu z czystym złem…


„Wampir” to niezwykły utwór spod pióra Władysława Reymonta. Tematyką odbiega od klasycznych powieści, które pisał. Tajemnicze moce, demoniczne siły i okultystyczna obrzędowość nawiązuje do ducha XIX-wiecznego spirytyzmu. Osadzenie akcji powieści w Londynie jest zapisem wrażeń Reymonta z podróży do stolicy Anglii.

Władysław Reymont (1867-1925) – polski powieściopisarz, nowelista. Laureat literackiej Nagrody Nobla. Uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy Młodej Polski. W jego twórczości tradycje realistycznej prozy przenikają się z elementami naturalizmu. Największym osiągnięciem pisarza jest pisana w ciągu dekady powieść „Chłopi”. Przedstawia realistyczny obraz wiejskiej społeczności końca XIX wieku. Reymont stworzył nie tylko syntezę polskiej wsi, ale także próbował uogólnić problem egzystencji człowieka w świecie przyrody. Dzieła Reymonta były wielokrotnie tłumaczone na języki obce, stały się także przedmiotem licznych adaptacji scenicznych oraz filmowych. Najważniejsze utwory to: „Chłopi”, „Ziemia obiecana”, „Wampir”, „Komediantka”.