ISBN:9788382344165

Wołyniacy. Jedno życie

Autor: Jan Kuriata

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Oszczędzasz: 30%

Z opowiadań rodziców, krewnych i ich znajomych, autor odtworzył w literackiej formie dzieje własnej rodziny, poczynając od lat trzydziestych XX wieku, a kończąc na początku XXI wieku. Ich losy wiodły od wołyńskiej wsi Rudnia Łęczyńska poprzez Dolny Śląsk aż po Pomorze Środkowe.

Bohaterowie urodzeni w latach 1918 i 1923, dobrze rozumieli rzeczywistość wołyńskiej wsi, otoczonej większością ukraińską i żydowską. Trzy światy – polski, żydowski i ukraiński – żyły obok siebie, ale jakby rozdzielone niewidoczną granicą, przenikały się bardzo słabo. Biedne wiejskie bytowanie zostało przerwane przez sowiecką agresję we wrześniu 1939 roku. Latem 1942 roku doszło do mordu berezyńskich Żydów – tylko nieliczni ukryli się w rozległych lasach. Czy przerwało to „wiejski antysemityzm”?

Rok 1943 przyniósł niemiecką zbrodnię spalenia i zniszczenia Rudni Łęczyńskiej. Zginęło dziewięćdziesięciu siedmiu członków rodziny autora. Wokół szalały już bandy UPA i trwały mordy polskiej ludności. Uratowani z Rudni spędzili dwie zimy w lesie. UPA darowuje im życie, za to tak zwani partyzanci zamordowali kilku kolejnych krewnych.

Kiedy w 1945 roku zaczęły się wysiedlenia do Polski, dla nich to były wypędzenia w nieznane. Dopiero w latach 50. zrozumieli, że do siebie na Wołyń już nie wrócą – rozpoczęły się kłótnie i sądy o domy, ziemie, sprzęty. Gehenna w stalinowskiej oprawie.

Rudni już nie ma, jest tylko las i pomnik upamiętniający pomordowanych pomocników „radzieckich partyzantów” – kolejna historyczna fałszywka. Ta zbeletryzowana historia to opowieść prawdziwa – o prawdziwych nastrojach Wołyniaków.

O Autorze:
Jan Kuriata urodzony w 1958 roku we Wrocławiu, doktor nauk humanistycznych, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Autor trzech tomików wierszy i opowiadań. W 1995 roku wydana została we Francji jego powieść dla młodzieży„Berlin Express” (wyd. Bayard Presse), a w 2019 roku w koszalińskim Teatrze Propozycji „Dialog” można było obejrzeć inscenizację jego opowiadania „Kłamstwo” (reż. M. Krom).

Jak przeczytać ebook „Wołyniacy”; autor: Jan Kuriata [formaty do pobrania epub i kindle mobi]?
Książkę przeczytasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio, a także na czytnikach Kindle, inkBOOK, PocketBook, Onyx itp., na komputerze, telefonie i tablecie.
Przed zakupem możesz zapoznać się z darmowym fragmentem ebooka.


Zobacz też ebooki i audiobooki z kategorii: historia, militaria, wojskowość – II wojna światowa.

Najlepsza cena: Inverso
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.18 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 23.52 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
23.52 zł inverso.pl
mobi epub
od 23.43 zł
(dla stałych klientów)
26.03 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28.56 zł woblink.pl
mobi epub
30.24 zł ibuk.pl
mobi epub
30.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
31.25 zł publio.pl
mobi epub
  20.16 zł
w programie Nexto Premium
31.25 zł nexto.pl
mobi epub
31.28 zł gandalf.com.pl
mobi epub
33.60 zł empik.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
33.60 zł legimi.com
mobi epub
33.60 zł virtualo.pl