Książka stanowi oryginalną i interesującą monografię dotyczącą ujednolicenia części ogólnej prawa prywatnego międzynarodowego w Ameryce Łacińskiej z perspektywy państw Unii Europejskiej.

Autorka omawia przepisy części ogólnej prawa prywatnego międzynarodowego w konwencjach państw Ameryki Łacińskiej i rozporządzeniach UE. Szczególna uwaga jest poświęcona opracowanej pod auspicjami Organizacji Państw Amerykańskich Interamerykańskiej konwencji o normach ogólnych prawa prywatnego międzynarodowego, która stanowi twór oryginalny, niemający odpowiednika w Europie. Autorka porównuje treść norm konwencyjnych z treścią norm zawartych w przepisach ustawowych obowiązujących w państwach Ameryki Łacińskiej, a także uwzględnia normy dotyczące zagadnień części ogólnej pozostających poza regulacją konwencyjną. W książce przedstawiono wkład państw Ameryki Łacińskiej oraz Organizacji Państw Amerykańskich w rozwój prawa prywatnego międzynarodowego oraz procesy jego ujednolicania w skali międzypaństwowej. Autorka porządkuje zagadnienia części ogólnej prawa prywatnego międzynarodowego w państwach Ameryki Łacińskiej i odnosi się do tendencji legislacyjnych UE, które przekładają się na stan normatywy w Polsce. Takie ujęcie pozwala na wyciągnięcie wniosków prawnoporównawczych i stanowi istotny głos w toczącej się wśród prawników europejskich dyskusji na temat celowości wydania przez UE rozporządzenia ujednolicającego normy części ogólnej prawa prywatnego międzynarodowego. Książka napisana została na podstawie bogatej międzynarodowej literatury. Niezmiernie cenne są autorskie tłumaczenia konwencji interamerykańskich oraz projektów. W polskim piśmiennictwie książka jest opracowaniem niewątpliwie nowatorskim.

Monografia przeznaczona jest dla prawników zajmujących się prawem prywatnym międzynarodowym. Zainteresuje pracowników naukowych i studentów. Będzie przydatna dla sędziów, notariuszy, adwokatów i radców prawnych.