Umowa najmu lokalu, a w szczególności lokalu mieszkalnego niezmiennie statuuje się jako zagadnie problemowe. Ustawicznie zmieniający się stan prawny dotyczący tej umowy spleciony z pojawienie się w praktyce nowych jej form takich jak najem krótkoterminowy generuje szeroką płaszczyznę dla dyskusji nie tylko nad kształtem obowiązujących konstrukcji prawnych ale i celem tak szerokiego spectrum rodzajów tej umowy. Znalazło to swój wyraz w niniejszej monografii, której treść obrazuje wielość zróżnicowanych problemów skorelowanych z instytucją najmu lokalu.

Opracowania ujęte w monografii zainteresować powinny nie tylko prawników teoretyków i praktyków, lecz także członków instytucji mających wpływ na tworzenie prawa.

Autorami monografii są przedstawiciele nauki prawa z różnych ośrodków naukowych jak też praktyki prawa w szczególności notariusze i sędziowie.

Niewątpliwą zaletą dzieła jest różnorodność problematyki poszczególnych opracowań, zgrupowanych w merytorycznie wyodrębnionych rozdziałach tematycznych. Na rynku wydawniczym nie ukazało się do tej pory dzieło naukowe o tak znacznym zasięgu jurydycznych rozważań odnoszącej się kwestii najmu lokali (w szczególności najmu instytucjonalnego z dojściem do własności, krótkoterminowego najmu lokali oraz REIT jako nowy instrument inwestowania na rynku nieruchomości na wynajem).

dr hab. Elżbieta Klat Górska, prof. UWr