Epicka opowieść o miłości, zdradzie, przyjaźni i wierności młodzieńczym ideałom, osadzona w ogarniętej wojną domową zachodniej Afryce. Historie trojga ludzi, których życie połączy się w nieprzewidziany sposób.

Brytyjski psycholog, Adrian Lockheart, którego małżeństwo sypie się w gruzy, przybywa do Freetown, stolicy Sierra Leone, by nieść pomoc ludziom, którzy ucierpieli podczas działań wojennych. Bariera językowa i kulturowa, a także olbrzymia ilość cierpień, z którymi się nieustannie styka, sprawiają, że zadanie to wydaje się ponad jego siły. Po kilku tygodniach Adrianowi zostaje właściwie tylko dwoje pacjentów: umierający na zwłóknienie płuc profesor uniwersytetu Elias Cole, który opowiada mu historię swego życia, widząc w nim w równym stopniu terapeutę co spowiednika, oraz Agnes – starsza kobieta ciepiąca na rzadką chorobę, której objawami są powtarzające się co pewien czas ucieczki z domu i amnezja. Cole wspomina pełne optymizmu lata 60. i spalającą go toksyczną miłość do Saffii – żony charyzmatycznego kolegi Juliusa Kamary, którego serdecznie nienawidził, a równocześnie podziwiał. Z biegiem opowieści historia ta staje się coraz bardziej mroczna, a wysłuchujący jej psycholog mimowolnie zmienia się z terapeuty w śledczego. Coraz bardziej wątpiący w sens swojej misji Adrian poznaje miejscowego chirurga, Kaia, nie znającego tego typu wahań: swoją użyteczność mierzy liczbą pacjentów, którzy po operacji odzyskują władzę w rękach i nogach. Okazuje się, że i Kai skrywa mroczną tajemnicę: ponura trauma, którą przeżył, doprowadziła go do rozstania z jedyną miłością jego życia, córką Saffii i Eliasa.

Autorka otrzymała prestiżowe nagrody literackie za swoją powieść: Commonwealth Writer’s Prize 2011 za Najlepszą Powieść Roku, IMPAC Dublin Literary Award oraz nominację do Orange Prize for Fiction. Uznano ją za jedną z najbardziej utalentowanych pisarek w Wielkiej Brytanii.

Inteligentna, wciągająca i przepięknie napisana książka” Daily Mail

Pisarka obdarzona wielkim talentem i odwagą” Monica Ali