Austriacy o standardzie złota

Autor: Murray Newton Rothbard, Hans Sennholz, Richard Ebeling

Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa

Książka Austriacy o standardzie złota jest zbiorem prac M. N. Rothbarda, H. Sennholza, J. T. Salerno, R. M. Ebelinga, R. W. Garrisona, L. H. White’a i R. Paula na temat złota jako podstawy wolnorynkowego pieniądza.

 

„Towar pieniężny to swego rodzaju towar odniesienia, punkt orientacyjny, a nie jednostka miary. Fizycznym odpowiednikiem niezmiennej wartości, która służyłaby do mierzenia innych wartości, jest niezmienny punkt odniesienia w kosmosie. [...] Najbardziej odpowiednim punktem odniesienia jest punkt, w którym umieściły nas dzieje wszechświata. Podobnie jest w wypadku wartości odniesienia (reference value). Towarem odniesienia, który najlepiej nadaje się do tej roli, jest towar pieniężny wyłoniony w procesie rynkowym. [...] Aby osiągnąć stabilność pieniądza, która mogłaby doprowadzić zarówno do wzrostu zatrudnienia, jak i niemal stałego poziomu cen, wystarczyłoby powstrzymanie się rządu od ingerowania w funkcjonowanie standardu towarowego wyłonionego przez rynek”.

Roger W. Garrison (fragment rozdziału Koszty standardu złota)

„Akademicki kurs makroekonomii zawiera wyłącznie omówienie systemu pieniężnego opartego na państwowej produkcji pieniądza. O innych możliwościach produkowania pieniądza nie wspomina się [...] choć sporo czasu poświęca się na omówienie szkodliwości monopoli jako takich. [...] Monopol w sferze pieniądza jest co najmniej tak szkodliwy jak w innych sferach. Jego zniesienie pozwoliłoby na ustanowienie standardu pieniądza znacznie lepszej jakości niż pieniądz papierowy”.

Mateusz Machaj (fragment wstępu)

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 13,87

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 12,48 zł
(dla stałych klientów)
13,87 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
14,40 zł ravelo.pl
mobi epub pdf
15,06 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
16,20 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
od 4,92 zł
(dostęp online)
17,10 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
  10,80 zł
w programie Nexto Premium
17,10 zł nexto.pl
mobi epub pdf
18,00 zł virtualo.pl
mobi epub
17,99 zł empik.pl
pdf
15,30 zł bramynauki.pl
mobi
16,20 zł zinamon.pl
epub
16,20 zł zinamon.pl
pdf
16,20 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Austriacy o standardzie złota"