Kiedy Piotr decyduje się na pracę w policji, ma 30 lat, rodzinę i dobrą posadę. Czuje jednak potrzebę zmiany swojego życia i realizacji marzenia o walce z potęgującą się w naszym kraju przestępczością. Kiedy wkłada mundur, poznaje prawdziwe realia i charakter tej pracy, zaczynać wątpić w słuszność podjętego wyboru. Podążając za bohaterem powieści, czytelnik staje się świadkiem zmiany, jaka następuje w życiu Piotra, zarówno zawodowym, jak i rodzinnym.
Autor, były oficer z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, przyznaje, że zawarł w swojej książce wiele wątków autobiograficznych. Nie ukrywa, że praca policjanta jest żmudna i frustrująca, dlatego wielu funkcjonariuszy rozczarowuje. Bywa jednak – choć niestety rzadko – źródłem zadowolenia i satysfakcji z wypełnionej misji.
Piotr Rosa na przykładzie bohatera swojej opowieści ostrzega, że zawód ten wymaga wielu wyrzeczeń nie tylko od samego funkcjonariusza, lecz także od całej jego rodziny. „Jest to ciężkie życie lekko opisane. W książce czytelnik znajdzie śmiech i łzy, radość i gniew... ale też sytuacje, po których ręce opadają” – mówi o swojej książce sam autor.