ISBN:9788393463022

Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?

Autor: Anna Pieńkowska, Maciej Pieńkowski

Wydawnictwo: Histmag

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 4.95 zł.

Oszczędzasz: 20%

Oto przed Państwem kolejny e-book przygotowany dla Was przez portal Histmag.org. Oddajemy do Państwa rąk pierwszą naszą publikację poświęconą historii I Rzeczpospolitej: „Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?”

Dzieje staropolskie stanowią ważny składnik naszej tożsamości narodowej. Lata potęgi monarchii rozciągającej się „od morza do morza” przypominane są z wielkim sentymentem, lecz i z dumą. Bohaterowie wieków XV, XVI i XVII po dziś dzień stanowią dla Polaków ważny punkt odniesienia. Przez pryzmat ich dawnych osiągnięć, staramy się oceniać naszą rzeczywistość – nasze ambicje, działania i możliwości. Jednym z najważniejszych aktorów dziejów staropolskich był król Zygmunt III Waza. Monarcha panujący, najpierw w Krakowie, a potem w Warszawie, aż przez 45 lat.

 

Cesarz Francuzów Napoleon I miał niegdyś powiedzieć, że historia to uzgodniony zestaw kłamstw. Postać króla Zygmunta III Wazy pokazuje jak bardzo trafne jest to stwierdzenie. Polski monarcha znalazł w historiografii licznych przeciwników. Zarzuca mu się wciągnięcie Rzeczpospolitej w szereg niepotrzebnych wojen, przede wszystkim ze Szwecją i Państwem Moskiewskim. Bez opamiętania wyrzuca mu się jego głęboką i otwarcie manifestowaną wiarę, mającą jakoby świadczyć o kołtuństwie i wąskich horyzontach. Ten ostatni argument pojawia się zresztą nie tylko w gronie historyków. Z jakichś powodów Zygmunt III stał się wygodnym symbolem wszystkiego tego, co w czasach I Rzeczpospolitej było złe, symbolem wszystkiego, czego Polacy powinni się wstydzić. Czy rzeczywiście pierwszy przedstawiciel dynastii Wazów na tronie polskim zasłużył na taką ocenę? Zapraszamy do lektury e-booka wydanego przez portal historyczny Histmag.org!

Michał Przeperski

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 7.92 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
od 7.13 zł
(dla stałych klientów)
7.92 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
od 4.18 zł
(dostęp online)
8.42 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
  5.94 zł
w programie Nexto Premium
9.21 zł nexto.pl
mobi epub pdf
  5.94 zł
w programie Nexto Premium
9.21 zł nexto.pl
mobi epub pdf
9.90 zł legimi.com
mobi epub pdf
9.90 zł publio.pl
mobi epub pdf
9.90 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
9.93 zł gandalf.com.pl
mobi epub
9.90 zł woblink.pl
mobi
8.90 zł zinamon.pl
epub
8.90 zł zinamon.pl
pdf
8.90 zł zinamon.pl

Maciej Pieńkowski - inne e-booki

E-booki podobne do "Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?"