Przewodnik po demokracji oddolnej w Polsce to kolejna pozycja Mirosława Matyi, w której udowadnia, że oddolna demokracja, oparta na instrumentach referendum, inicjatywy obywatelskiej i weta obywatelskiego, może doprowadzić do długo oczekiwanego przez Polaków przesunięcia środka ciężkości w procesie polityczno-decyzyjnym na korzyść obywatela. To właśnie obywatel w ramach tego typu demokracji zaczyna pojmować należną mu funkcję w społeczeństwie – funkcję suwerena i (współ)decydenta. Autor przygląda się możliwościom zmiany niekorzystnego w jego przekonaniu  układu sił w polskim systemie politycznym, kreśląc nadzieje na wprowadzenie  narzędzi oddolnej demokracji.

Obojętne, czy to Szwajcaria, Polska, czy jakikolwiek inny kraj, obywatele decydują przy urnie zawsze według następującego schematu:
– głosują „portfelem”, czyli preferują własne, indywidualne korzyści i w zależności od własnego interesu oddają głos za lub przeciw,
– kierują się w głosowaniu sercem, tzn. oddają taki głos, jaki im sugerują ich autorytety: religia, postawa patriotyczna, tradycja, rodzina itd.
– kierują się w głosowaniu tym, co im sugeruje opcja polityczna, z którą sympatyzują.

Mirosław Matyja - politolog, ekonomista i historyk. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Bazylei. Doktorat w dziedzinie nauk ekonomicznych w Université de Fribourg w Szwajcarii w 1998 r., w dziedzinie nauk humanistycznych w Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie PUNO w Londynie w 2012 r. oraz w dziedzinie nauk społecznych w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 2016 r. Jest profesorem w Polish University Abroad w Londynie, gdzie kieruje Zakładem Kultury Politycznej i Badan nad Demokracja. Autor i współautor 15 monografii i ponad 200 artykułów naukowych i popularno-naukowych w języku polskim, niemieckim i angielskim.Autor książki “Szwajcarska demokracja szansą dla Polski”, wydanej w kwietniu 2018 r. przez wydawnictwo PAFERE, oraz  "Demokracja szansą dla Polski? (2018), „Polska semidemokracja. Dylematy oddolnej demokracji w III RP” (2019) https://www.wgp.com.pl/ oraz „Utopia or Chance. Direct Democracy in Switzerland, Poland, and Other Countries (2019). https://www.amazon.de/Utopia-Chance-Democracy-Switzerland-Countries/dp/3749429103

Mieszka i pracuje w Szwajcarii, żonaty, ma dwóch bliźniaczych synów. Zwolennik wprowadzenia instrumentów oddolno-demokratycznych w polskim systemie politycznym na zasadzie "przez obywateli dla obywateli".