Po przeanalizowaniu wywiadu udzielonego przez gluten nasuwają się mi autorowi następujące wnioski.

Współczesna powszechna żywność zaburza stan flory jelitowej, zmniejsza-jąc jej różnorodność i ułatwiając zasiedlanie się szkodliwych gatunków bakterii.

PrzykÅ‚adowo, gluten znajdujÄ…cy siÄ™ w pieczywie, makaronach i pizzy za-zwyczaj jest sÅ‚abo trawiony. WywoÅ‚uje wówczas przewlekÅ‚y stan zapalny jelita. Taki stan zapalny sygnalizuje zubożenie flory jelitowej. Gluten dziaÅ‚a porównywalnie do papieru Å›ciernego, który caÅ‚y czas „Å›ciera” wewnÄ™trznÄ… Å›cianÄ™ jelit. Niszczy bÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ… chroniÄ…cÄ… Å›cianÄ™ jelit. W tej bÅ‚onie Å›luzowej znajdujÄ… siÄ™ miliardy bakterii, bez których żadna osoba nie byÅ‚aby w stanie jelita oczyÅ›cić i utrzymać je w zdrowiu. Kiedy Å›ciana jelita stanie siÄ™ porowata, przenikajÄ… przez niÄ… do krwi różne-go rodzaju szkodliwe substancje. Te substancje wywoÅ‚ujÄ… wiele szkód, m.in. przyspieszajÄ… magazynowanie tÅ‚uszczów.

Florze jelitowej szkodzą także produkty zawierające cukier i produkty, które szybko przekształcają się w cukry proste. Chodzi m.in. o glukozę po-chodzącą z trawienia ziemniaków, fruktozę z soków owocowych oraz lak-tozę z produktów mlecznych. Ułatwiają one rozmnażanie się grzybów, które osłabiają odporność, wywołują ryzyko nadwagi oraz wywołują wiele innych poważnych chorób.

DostÄ™pne dotychczas badania naukowe, publikacje książkowe oraz relacje osób wyleczonych z różnych chorób po odstawieniu glutenu wykazujÄ… bezsprzecznie, że temat nietolerancji glutenu należy traktować poważnie. Czynienie tego problemu oÅ›mieszanÄ… teoriÄ… spiskowÄ… znajduje posÅ‚uch u niedoinformowanej części spoÅ‚eczeÅ„stwa. W rzeczywistoÅ›ci jednak ko-nieczne jest zbadanie dokÅ‚adne jakiegoÅ› zagadnienia, by uważać siÄ™ za „eksperta” w danej dziedzinie i wygÅ‚aszać wÅ‚asne poglÄ…dy czy krytykÄ™. Na szczęście wzrasta liczba lekarzy, dietetyków, naukowców i dziennikarzy, który informujÄ… w sposób uczciwy o skali tego zjawiska. Pszenica i inne zboża nie sÄ… tymi samymi, jakie spożywali nasi przodkowie. Zasadniczy problem tworzy rodzaj biaÅ‚ek glutenowych obecnych w zmo-dyfikowanych zbożach, który powoduje trudnoÅ›ci przy trawieniu, a także nadmierne iloÅ›ci produktów zbożowych, które obecne sÄ… w co-dziennym pożywieniu w porównaniu z dietÄ… naszych przodków. Zmiana diety na bezglutenowÄ… pozwala pozbyć siÄ™ poważnych dolegliwoÅ›ci oraz wyciszyć wiele przewlekÅ‚ych chorób. Należą do nich: reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów krÄ™gosÅ‚upa, astma, zapalenie oskrzeli, egzema, migreny, staÅ‚a utrata wagi, chroniczne bóle gÅ‚owy, znaczne zaburzenia snu, zaniki pamiÄ™ci, czy choroba Alzheimera, problemy z trawieniem, chroniczne zmÄ™czenie, zaburzenia psychiczne, czy choroby autoimmunologiczne takie jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, artretyzm, choroba LeÅ›niowskiego-Crohna, bulimia, egzemy; nastÄ™puje również zÅ‚agodzenie zespoÅ‚u metabolicznego i cukrzycy typu 2, wyleczenie z problemów jelitowych, wyraźne obniżenie poziomu cholesterolu, poprawa gÄ™stoÅ›ci koÅ›ci, zanik dolegliwoÅ›ci skórnych, takich jak Å‚uszczyca, afty, Å‚ysienie, ograniczenie stanów zapalnych i bólów gośćcowych. DziÅ› wielu ekspertów przyznaje, że choroby te wiążą siÄ™ z naszÄ… niezdolnoÅ›ciÄ… do prawidÅ‚owego trawienia zbóż. Dlatego nie dziwi już dziÅ› wzrastajÄ…ca liczba osób skÅ‚aniajÄ…cych siÄ™ ku diecie bezglutenowej. To nie jest moda ani problem psychologiczny. Dzisiejsza pszenica i inne zboża zawierajÄ…ce gluten sÄ… naprawdÄ™ obcym pożywieniem dla czÅ‚owieka, ze wzglÄ™du na zaburzenia zwiÄ…zane z trawieniem glutenu. Dieta bezglutenowa pozwala na poprawÄ™ zdrowia, co zdecydowanie można sprawdzić na sobie po próbie eliminacji tradycyjnych zbóż. Warto pamiÄ™tać też, iż niepożądane skutki spożywania glutenu dotykajÄ… wszystkich. Ignorowanie niszczycielskiej mocy glutenu może okazać siÄ™ zgubne w dÅ‚uższej perspektywie czasu. Nawet jeÅ›li obecnie nie odczuwamy żadnych dolegliwoÅ›ci, mogÄ… pojawić siÄ™ one w przyszÅ‚oÅ›ci. Czy zatem nie byÅ‚oby uznać za rozsÄ…dne obecnie poznane fakty i przetestować samemu kuchniÄ™ bezglutenowÄ…?