W najgłębszym sensie wojna to konfrontacja dwóch ludzkich woli. Dlatego zawarty w tej książce przekład traktatu „Sztuka wojny”, bezpośrednio z języka chińskiego, jest tylko punktem wyjścia, jedną z wielu wizji wojny.
Tom, zredagowany przez Piotra Plebaniaka, jest studium praktyki i filozofii konfliktów, który wzbogacili swoimi wypowiedziami ponad 20 ekspertów, m.in. dr Tomasz Witkowski, dr Radosław Sikora, prof. Jerzy Bralczyk.

Życie jest nieustanna walką, a w ostatecznym rozrachunku orężem dającym przetrwanie okazuje się nie miecz, lecz myśl. W tak rozumianej wojnie percepcja jest wszystkim.

Tom zawiera potężną dawkę wizji świata oraz instrumentów wcielania ich w czyn:
– celne spostrzeżenia o naturze konfliktów i naturze ludzkiej,
– trafiające w sedno maksymy,
– wyciągi z dzieł dawnych mistrzów,
– impresje i eseje współczesnych ekspertów.

– Inspiracje i wizje konfliktów oraz ludzkiej natury
Współautorzy zostali poproszeni o teksty, po których przeczytaniu czytelnik ma wykrzyknąć: „O! Nie pomyślałem o tym w ten sposób” lub „hm... teraz rozumiem świat lepiej!”.

– Przewodnik dla samodoskonalenia
Współautorzy prezentują kluczowe książki swojego dzieciństwa lub młodości. Książki te pomogły im zbudować zestaw środków i metod, które stosowali w procesie samodoskonalenia oraz uformowały ich wizję świata. Podpowiedziały, jak budować instrumenty odnoszenia sukcesów i wytrenować wolę do osiągania zamierzonych celów.

Na kartach tej książki pokolenia współautorów starożytnych, a potem współcześni inspirują siebie nawzajem, a na koniec inspirują czytelnika. Trenują wyobraźnię, budują „przestrzeń decyzyjną”, wskazują prawidłowości rządzące biegiem spraw i zdarzeń. Każda z tych wytycznych to „ostatnie ogniwo długiego łańcucha myśli”:

„Wojna to kolektywne zabijanie dla kolektywnych celów” – J. Keegan

„Ten, kto przekuje miecze na lemiesze, będzie orał dla tego, który tego nie zrobi” – autor nieznany

„Nie ma siły tak potężnej jak idea, której czas nadszedł” – Gustave Armaid

„Rodzaj ludzki od anarchii dzieli dziewięć [niezjedzonych] posiłków” – A.H. Lewis

Chłopi, rzemieślnicy i kupcy to [dla władcy]trzy skarby. (Sześć tajemnych strategii)

Rekomendacje e-booka „Sztuka wojny”:
„Komentarze najwybitniejszych polskich specjalistów, a przy tym fascynatów historii wojskowości to wyjątkowo inspirujący dodatek do chińskiego dorobku strategicznego. Gorąco polecam” – dr hab. Bogdan Góralczyk, dyplomata, sinolog, autor m.in. książki Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje (2018)

„Można by rzec, iż mamy tu do czynienia, choć nie w budynku, a kartach książki, z Akademią Sun Zi – prof. dr hab. Mirosław Karwat, politolog, specjalista w dziedzinie teorii polityki i socjotechniki, autor licznych książek nt. manipulacji i ludzkich interakcji

ZAWARTOŚĆ TOMU:
– Przekład traktatu „Sztuka wojny” bezpośrednio z klasycznego języka chińskiego i z objaśnieniami, zrealizowany przez Piotra Plebaniaka, autora książki „36 foretli”.
– Wyciąg maksym i spostrzeżeń z dziewięciu innych starożytnych traktatów militarnych. Wyciąg dopełnia wizję zaoferowaną w traktacie Sun Zi, a przy tym pokazuje, jak podobne do współczesnych były konflikty toczone w starożytnych Chinach.
– Maksymy, sentencje i spostrzeżenia dotyczące natury konfliktów i natury ludzkiej. Zbiór powstał dzięki współpracy współautorów, którzy podzielili się swoimi wizjami tego, czym są konflikty i wojny.
– Trzydzieści dziewięć esejów i impresji nt. instrumentów oddziaływania i filozofii ich użycia. Wypowiadają się eksperci w dziedzinach takich jak: dowodzenie (m.in. gen. Jarosław Kraszewski, płk. Leszek Elak), psychologia (dr Lidia Czarkowska), językoznawstwo (prof. Jerzy Bralczyk), socjologia (dr B. Drapikowska), praktyka adwokacka (mec. Michał Wawrykiewicz), dyplomacja (amb. Andrzej Byrt), ekonomia (prof. Witold Orłowski), sztuki walki (Jarosław Duczmalewski) i wielu innych.