O KSIĄŻCE „Rzeczpospolita Trzecia i Pół”; Robert Smoleń [e-book w formatach epub i mobi]:
Tytuł esejów pióra ROBERTA SMOLENIA jest sugestią, iż jesteśmy dopiero w połowie drogi ku spełnieniu się marzenia Jarosława Kaczyńskiego o już niemal mitycznej IV RP. W innym miejscu autor pisze, że ta książka, choć rekapituluje to, co już się zdarzyło, jest ostrzeżeniem. Podpiera się tu cytatem z „Wojny peloponeskiej” Tukidydesa: „Zostać tyranem wydaje się rzeczą niesprawiedliwą, ale przestać nim być jest na pewno rzeczą niebezpieczną”.

FRAGMENT „Rzeczpospolita Trzecia i Pół”; Robert Smoleń [e-book w formatach epub i mobi]:
„To jest książeczka o prawicowym populizmie. A konkretnie – o jednej z jego odmian; tej, która od drugiej połowy 2015 roku realnie stała się podstawą polityki prowadzonej przez polskie władze.
Z prac politologów i historyków oraz rozważań intelektualistów wiemy wiele o koncepcjach politycznych i ustrojach kilku europejskich państw sprzed bez mała stu lat i kilku trochę późniejszych z Ameryki Łacińskiej. Dziś mamy do czynienia z powracającą falą tego zjawiska, choć współcześni przywódcy tworzą własne wzorce, nie kopiują swych poprzedników z lat dwudziestych, trzydziestych czy pięćdziesiątych.
Polska zajmuje na tej liście ważne miejsce. Jest w zdecydowanej awangardzie marszu populistów po wpływy, choć nie odgrywa w nim roli trendsettera. Jarosław Kaczyński raczej podąża śladami Viktora Orbána. Mimo to uznałem, że warto po zakończeniu pierwszej kadencji Sejmu z samodzielną większością Zjednoczonej Prawicy – czyli Prawa i Sprawiedliwości z drobnymi przyległościami – oraz pierwszej prezydenckiej kadencji Andrzeja Dudy zrobić fotografię Rzeczypospolitej, zatrzymać w kadrze ten pociąg pędzący od współczesnych wartości świata zachodniego do autokracji, niesprawnego państwa i żerowania na niskich instynktach. „Czyny i rozmowy” powinny zostać spisane, a wnioski na przyszłość wyciągnięte; nie tylko dla rachunku sumienia moich rodaków, ale i ku przestrodze innych” – fragment z „Kilka uwag na początek”

O AUTORZE:
Drogę do Biblioteki „Res Humana” rozpoczął ROBERT SMOLEŃ na rodzinnej Ziemi Lubuskiej, z której – po studiach w Warszawie, na Zachodzie i Wschodzie, po pracy w dyplomacji – stał się posłem na Sejm III Rzeczypospolitej. Na tej drodze powierzano mu coraz ważniejsze obowiązki w najwyższych instytucjach państwa, by wymienić Kancelarię Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, funkcje poselskie czy związane z przystępowaniem Polski do NATO i Unii Europejskiej. Były to zarazem obowiązki głównie eksperckie i analityczne, wymagające szczególnej wiedzy i umiejętności. To różnorodne doświadczenie, a zwłaszcza możliwość przypatrywania się wydarzeniom z bliskości, pozwoliły ROBERTOWI SMOLENIOWI dokonywać bezcennych obserwacji, także zjawiska polskiego narodowo-katolickiego populizmu w 2. dekadzie XXI wieku.

SPIS TREŚCI:
Kilka uwag na początek
1. Siedem cech głównych
2. Jak rodzi się miękki autorytaryzm?
3. Res politicae supra legem
4. Dżin wypuszczony z butelki
5. Geny niekompetencji, woluntaryzmu i besserwisserstwa
Dokąd Kaczyński zaprowadzi Polskę? (Zamiast podsumowania)
Inspiracje