ISBN:9788395886713

Szajka

Autor: Grendel Lajos

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 13.91 zł.

Oszczędzasz: 30%

Opowieść o duchu prowincji z zagadką kryminalną w tle, przedstawiona z punktu widzenia wielu postaci, których losy łączy miejsce, miasteczko na słowacko-węgierskim pograniczu. Bohaterów powieści scalają pasywizm i oportunizm, dla pocieszenia zwane tutaj umiejętnościami adaptacyjnymi. Pewnie stąd w tytule słowo „szajka”.

Ci pozornie niezwiązani ze sobą ludzie mimo wszystko są zorganizowani – jednoczy ich pragnienie życia płynącego z prądem dziejów. Zależy od nich niewiele, w nierozerwalnym splocie przeznaczenia i przypadku wyraźnie dominuje przypadek. Wolność, która jest kwestią wyboru, rozumieją jako dążenie do przyjemności, bo, jak mówi jedna z bohaterek powieści: „Od wolności lepsze jest ciupcianie, no i leczo”. Ten amoralny świat obserwuje i opisuje nadrzędny narrator, który niby wędrowniczek przerzuca sobie przez ramię kij zwieńczony siatką o drobnych oczkach i odbywa kurs po okolicy, chwytając ludzkie głosy i dźwięki miejsc, zanim wślizgną się pod progi domów, wnikną w mury kamienic i wtopią w kurz na poddaszach. Szajka to kronika dwudziestego wieku z perspektywy powiatowej i gminnej Europy Środka.


Powieść „Szajka” Lajosa Grendela, po części autobiograficzna, jest szczytowym osiągnięciem pisarstwa węgierskiego prozaika mieszkającego na Słowacji. Mimo że jej akcja dzieje się głównie na słowacko-węgierskiej prowincji, powieść przekracza granice dyskursu mniejszościowego i kieruje się w stronę powieści otwartej. Tematycznie jest ona bardzo bliska spraw, które obecnie rozpalają dyskusje tożsamościowe w większości krajów Europy Środkowej. Ta intelektualna proza będzie nie lada gratką dla każdego czytelnika, który lubi i eksperyment formalny, i soczystą narrację. Będzie też interesująca dla badaczy idei, albowiem Grendel daje w niej idealny przekrój stanu ducha środkowoeuropejskiego w drugiej połowie XX wieku.


Twórczość Lajosa Grendela nie jest obca polskim czytelnikom. W 2014 roku ukazał się u nas zbiór opowiadań Poświęcenie hetmana (Vezéráldozat, 1996), w 2016 roku powieść Dzwony Einsteina (1992, Einstein harangjai) – obie staraniem Biura Literackiego – a w 2018 roku oficyna Pogranicze wydała Życie w cztery tygodnie (Négy hét az élet, 2011).

Najlepsza cena: Ebuczek
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 13.91 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
15.04 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
od 14.40 zł
(dla stałych klientów)
16.00 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
17.80 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
  12.00 zł
w programie Nexto Premium
18.60 zł nexto.pl
mobi epub pdf
od 5.98 zł
(dostęp online)
20.00 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
od 6.99 zł
(w abonamencie)
20.00 zł legimi.com
mobi epub pdf
20.00 zł publio.pl
mobi epub pdf
20.00 zł virtualo.pl
mobi epub
13.91 zł ebuczek.pl
mobi epub
20.00 zł woblink.pl
mobi
18.00 zł zinamon.pl
epub
18.00 zł zinamon.pl
pdf
18.00 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Szajka"