„Zabójca w bezpiece” to awanturnicza powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Główny bohater. Jurek Wołczecki vel Bystry ukrywa się przed policją po brawurowej ucieczce z sali sądowej, gdzie otrzymał wyrok dwudziestu lat więzienia za popełnione zabójstwo.

Wybucha druga wojna światowa... w czasie okupacji nadal Jurka ściga granatowa policja służąca Niemcom. Wołczecki ukrywa się w partyzantce AL sterowanej przez Komintern z Moskwy, by po wojnie zasilić szeregi oficerów śledczych krakowskiego Urzędu Bezpieczeństwa. Otrzymuje wyrok śmierci od legendarnego partyzanckiego dowódcy Józefa Kurasia-Ognia. Jest to niesprawiedliwy wyrok za prze¬stępstwa, których nie popełnił.

Właśnie z perspektywy przeżyć młodego ubeka Kazimierz Junosza opowiada o społeczeństwie sprzeciwiającym się brutalnie narzuconemu przez Sowietów zniewoleniu. Główny bohater ma wyrzuty sumienia wobec osobiście aresztowanej pięknej dziewczyny – żołnierki nie¬złomnej – poddanej torturom przez ubeckich oprawców. Zmasakrowaną przesłuchaniami dziewczynę postana-wia porwać z aresztanckiego lazaretu i uciec z nią do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Berlinie zachodnim.

Mimo licznych książek o bestialstwie powojennych okupantów w powieści „Zabójca w bezpiece” szokują mało znane opisy, o roz¬prawianiu się bezpieki z patriotyczną opozycją. Książka zawiera sceny erotyczne, także epizody przyprawione kawaleryjskim poczuciem humoru. Tę intrygującą powieść polecam szczególnie miłośnikom literatury faktu.

Józef De Trojan (autor i tłumacz, członek angielskiego literackiego stowarzyszenia Writing Association of Peterborough w hrabstwie Cambridge).