Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Literatura polskiego oświecenia wobec tradycji i Europy. Studia - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 stycznia 2013
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
10,00

Literatura polskiego oświecenia wobec tradycji i Europy. Studia - ebook

Zebrane w tej książce studia mają za przedmiot powiązanie polskiego oświecenia (zwłaszcza jego literatury) z tradycją organizującą kulturę Pierwszej Rzeczpospolitej i z europejskimi impulsami wpływającymi na jej modernizację (zwłaszcza w obszarze polityki i świadomości jej obywateli). Układają się one wokół pewnych osi tematycznych, wskazujących jednocześnie – mam nadzieję – najważniejsze dla mnie kwestie, które w badaniach nad polskim oświeceniem należało czy należy rozpoznać. Bardzo ważna wydaje mi się problematyka dotycząca dzisiejszego spojrzenia na oświecenie, naznaczonego historią sporów o przeszłość, czarnymi i białymi legendami, manipulacjami, a przede wszystkim stereotypowymi uproszczeniami. To one tworzą kontekst, w którym dziś przychodzi badaczowi oświecenia interpretować – na nowo – wydarzenia i postawy, przedmioty i teksty z osiemnastego stulecia. Przełamanie stereotypów nie zależy tylko od literaturoznawcy, ale może on próbować pokazać, jak przedmiot jego zainteresowania łączy się z wielkimi porządkami narodowej świadomości i kultury. Powinien on też – tak uważam jako historyk literatury (dawnej) – pokazać odmienność kulturową i cywilizacyjną swego przedmiotu zainteresowania, objaśnić go, wprowadzić w szerszy układ odniesienia. W czytaniu epok dawnych właśnie „cywilizacyjna historia literatury” wydaje się szansą na przezwyciężenie zagrożeń współczesnego odrzucenia historyczności oraz kryzysu historii literatury. (ze Wstępu)

Spis treści

Wstęp

Delille i Diderot w Polsce albo o problemie starzenia się tekstów komparatystycznych

Humanizm i oświecenie. Próba rozpoznań i uporządkowań

Oświeceniowa humanitas: tradycja, modernizacja, nowe wartości

Polska w europejskim kręgu wartości humanistycznych. Przełom oświeceniowo-romantyczny i kwestia wspólnoty

z Europą

Polski klasycyzm osiemnastowieczny w perspektywie długiego trwania

Rej, Krasicki i ziemiańska utopia. Pytania o ciągłość sarmatyzmu

Krasicki o „przodkach poczciwych” w Wojnie chocimskiej

Dwór i ogród: myśli różne o sztuce ogrodniczej i literaturze w polskim oświeceniu

Przyjemności parkowe i ogrodowe w życiu i literaturze polskich oświeconych

Karpiński wobec doświadczenia wygnania: biografia i kreacja literacka

Melancholia jako droga ku wolności: między Karpińskim a Fredrą

Polsko-niemieckie relacje literackie w XVIII wieku. Wspólna przestrzeń (rekonesans)

Publiczność czytająca i media w Niemczech i w Polsce w ostatniej dekadzie XVIII stulecia. Kilka uwag

Polskie przekłady niemieckich autorów w latach 1764–1830. Zarys problematyki

O polskich współczesnych wydaniach dzieł literatury europejskiej XVIII wieku

Osiemnastowieczna literatura powszechna w polskim kanonie współczesnym: reprezentatywność, edycje, popularność

Konstruowanie oświecenia. Narracje o wieku XVIII z końca XX stulecia

O śmierci Winckelmanna. Próba lektury Poematu równoczesnego Różewicza

Bibliografia

Nota bibliograficzna

Indeks nazwisk

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-1970-4
Rozmiar pliku: 2,6 MB

BESTSELLERY

Kategorie: