Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Dziedzictwo rodziny Helclów w Krakowie - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2014
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
15,00

Dziedzictwo rodziny Helclów w Krakowie - ebook

Obchodzona w 2012 r. 150. rocznica zbudowania na cmentarzu Rakowickim kaplicy pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego dała asumpt do bliższego zainteresowania się osobami fundatorów: Ludwika i Anny Helclów oraz w ogóle tą niezwykłą rodziną zasłużoną bardzo dla Krakowa i w ogóle dla społeczeństwa polskiego na polu naukowym, politycznym i gospodarczym, a zwłaszcza w działalności charytatywnej. Wspomniana rocznica zaowocowała sesją naukową, której materiały, wzbogacone o inne opracowania, złożyły się na tę książkę przygotowaną i zredagowaną przez kapelana cmentarza Rakowickiego, ks. dr. Stanisława Basistę. Zawiera ona artykuły ściśle naukowe i bardziej popularne, które wszystkie dotyczą życia i działalności rodziny Helclów, a szczególnie jej najwybitniejszych przedstawicieli: braci Antoniego Zygmunta (1808-1870) i Ludwika Edwarda (1810-1872) oraz żony tego ostatniego Anny z Treutlerów (1813-1880). Najpierw zostało przedstawione bardzo interesujące zagadnienie polonizacji rodzin niemiecko-austriackich osiadłych po rozbiorach w Galicji (do których należeli także Helclowie). W kolejnych opracowaniach omówiono postaci Antoniego, Edwarda i Anny oraz ich koligacje z innymi zasłużonymi rodzinami polskimi, poglądy polityczno-społeczne Antoniego Zygmunta, fundację rakowicką Edwarda i Anny, ich gospodarowanie w majątku ziemskim w Radłowie, wreszcie sylwetki kapelanów cmentarza Rakowickiego. Cennym uzupełnienie tych opracowań jest zestawienie spuścizny naukowej Antoniego Zygmunta przechowywanej w dziale rękopisów Biblioteki Naukowej PAU i PAN, jak również publikacja oryginalnych tekstów fundacji kaplicy i fundacji kapelanii oraz tablica genealogiczna.

Spis treści

Stanisław Basista, Przedmowa
I. Röskau-Rydel, „... z Niemców Galicjanie, a z Galicjan Polacy ...”.
Mit czy rzeczywistość? Uwagi o akulturacji i asymilacji niemiecko-austriackich rodzin w Galicji
M. Dzielska,
Wokół losów znamienitego rodzeństwa Helclów
B. Szlachta,
Antoni Zygmunt Helcel. Konserwatysta krytyczny
K. Grodziska,
Spuścizna rękopiśmienna Antoniego Zygmunta Helcla w zbiorach Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie
A. Bruździński,
Ludwik i Anna Helclowie oraz ich rakowicka fundacja Bogu i ludziom
E. Danowska,
Ludwik Edward Sternstein Helcel (1810–1872) – właściciel dóbr radłowskich
K. Grodziska,
Niełatwa funkcja, niezwykli ludzie. Sylwetki kapelanów cmentarza Rakowickiego w latach 1877–1991
I. Jakubczyk,
Konserwacja ścian i niektórych elementów wystroju wnętrza kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie prowadzona w latach 2012–2014
Addenda
Akt darowizny kaplicy pw. Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim
Akt fundacyjny kapelanii przy kaplicy pw. Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie
Przyjęcie aktu darowizny przez Gminę Miasta Krakowa i Arcybractwo Miłosierdzia
Upoważnienie wystawione przez Arcybractwo Miłosierdzia i Bank Pobożny w Krakowie dla ks. Franciszka Serafina Piątkowskiego i Izydora Dymidowicza odnośnie do przyjęcia aktu darowizny
Upoważnienie wystawione przez Magistrat Miasta Krakowa dla Andrzeja Seidlera, Walerego Wielogłowskiego i Teodora Baranowskiego odnośnie do przyjęcia aktu darowizny
Noty o autorach

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-242-2487-6
Rozmiar pliku: 6,3 MB

BESTSELLERY

Kategorie: