Facebook - konwersja
Pobierz fragment

  • Empik Go W empik go

Przemiany współczesnej książki popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży na przykładzie francuskiej oferty wydawniczej - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 kwietnia 2019
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment

Przemiany współczesnej książki popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży na przykładzie francuskiej oferty wydawniczej - ebook

Monografia jest pierwszą tak obszerną pracą, w której w kompleksowy sposób przebadano rozwój, kształt i sposoby upowszechniania publikacji popularnonaukowych lub – zgodnie z nowszą terminologią – edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Podstawą była analiza francuskiego rynku wydawniczego, wybranego ze względu na to, że rozwój tego typu oferty przebiegał we Francji w sposób bardziej systematyczny niż w Polsce, do tego stopnia, że możliwe było uchwycenie określonych tendencji edytorskich, a także ukazanie dalekosiężnych strategii wydawniczych nieznanych w polskim edytorstwie.
Autorce udało też się opisać szereg zjawisk obserwowanych globalnie, a więc także na polskim rynku wydawniczym. Za pomocą wieloaspektowego badania repertuaru reprezentatywnych dla tego sektora wydawnictw zdiagnozowała zmiany w zakresie dopasowania poszczególnych publikacji i serii wydawniczych do umiejętności czytelniczych różnych grup wiekowych, a także oszacowała stopień wykorzystania określonych gatunków piśmiennictwa oraz zmienne zainteresowanie daną problematyką. Wskazała przy tym na rosnące znaczenie tzw. gatunków pogranicza, z którymi związane są największe problemy terminologiczne i klasyfikacyjne, a także  wpływ kultury masowej i rozwoju nowoczesnych technologii na kształt i tematykę książek.


Agnieszka Wandel wykonała olbrzymią pracę i dokonała w swojej monografii wielu ciekawych ustaleń [...]. Rozprawa ta powinna w pierwszej kolejności trafić do badaczy i studentów związanych z takimi dyscyplinami, jak bibliologia i informatologia, literaturoznawstwo, pedagogika czy kulturoznawstwo. Jestem przekonany, że okaże się ona pożyteczna dla każdego, kto jest zainteresowany zagadnieniem popularyzacji nauki, edytorstwem czy promocją książki dziecięcej i młodzieżowej, a więc wydawców, bibliotekarzy, nauczycieli i rodziców.

Dr hab. Michał Rogoż, prof. UP w Krakowie

Agnieszka Wandel, dr nauk humanistycznych, bibliolog, bibliotekoznawca, licencjat filologii romańskiej. Adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Zastępca redaktora naczelnego „Roczników Bibliotecznych”, współpracownik portalu Mądre Książki, członkini Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się edytorstwem i rynkiem książki dla dzieci i młodzieży.

Spis treści

Wstęp

– cel i przedmiot pracy
– zasięg pracy
– stan badań
– metodologia i źródła
– struktura pracy

Część I. Dzieje francuskiej książki popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży w zarysie

Rozdział 1. Od początków do końca XIX wieku

1. XVIII wiek – potęga encyklopedyzmu
2. XIX wiek – złoty wiek książki popularnonaukowej

Rozdział 2. Od początku XX wieku po przełom XX i XXI wieku

1. Dwudziestolecie międzywojenne – w poszukiwaniu nowej formy
2. Po II wojnie światowej – eksplozja form, gatunków, tematów

Część II. Książka popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży na współczesnym rynku wydawniczym we Francji

Rozdział 1. Współczesny francuski rynek książki dla dzieci i młodzieży i jego społeczno-kulturalne uwarunkowania

1. Struktura i rozmiary rynku książki dziecięco-młodzieżowej we Francji
2. Segmentacja francuskiego rynku książki dla dzieci i młodzieży
3. Działalność instytucji na rzecz popularyzacji książki dla dzieci i młodzieży
4. Targi książki

Rozdział 2. Krytyka i upowszechnianie książki popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży we Francji

1. Próba definicji i problemy terminologiczne
2. Krytyka książek popularnonaukowych
3. Upowszechnianie książki popularnonaukowej

Rozdział 3. Książka popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży w repertuarze największych francuskich wydawców w latach 1983–2012. Strategie w zakresie strukturyzacji oferty

1. Rozmiary analizowanej oferty – podstawowe dane liczbowe
2. Najważniejsze serie i kolekcje wydawnicze  – ogólna charakterystyka edytorska
3. Wznowienia – strategie w zakresie reedycji serii

Rozdział 4. Książka popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży w repertuarze największych francuskich wydawców w latach 1983–2012. Analiza formalna i rzeczowa

1. Segmentacja oferty według wieku czytelników
2. Typy książek popularnonaukowych w podziale na gatunki piśmiennictwa
3. Tematyka książek popularnonaukowych według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej

Rozdział 5. Najważniejsze kierunki w edytorstwie współczesnej książki popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży. Innowacje – inspiracje – interakcje

1. W poszukiwaniu autorytetów
2. Książka popularnonaukowa elementem systemu „produktu totalnego”
3. Wielka zabawa
4. Pół żartem, pół serio
5. Konwencjonalne media i nowe technologie – razem czy osobno?

Podsumowanie

Słownik ważniejszych nazw własnych i tytułów serii

Tablica chronologiczna. Historia francuskiej książki popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży w skrócie

Wykaz skrótów

Literatura podmiotu

Literatura przedmiotu

Zestawienia liczbowe

Spis tabel i wykresów

Spis ilustracji

Indeks osobowy

Streszczenie

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-2949-9
Rozmiar pliku: 78 MB

BESTSELLERY

Kategorie: