Biografie ulic

Biografie ulic

O żydowskich ulicach Warszawy od narodzin po Zagładę

2 oceny

Format:

epub, mobi, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

39,00

Format: epub, mobi

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa:

Najniższa cena z 30 dni: 39,00 zł  


39,00

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Dwanaście warszawskich ulic, tętniących życiem, niegdyś miejsce pracy i zamieszkania warszawskich Żydów, których kultura i obyczaje nadawały tej części miasta swoisty, odrębny charakter. To właśnie bohaterowie najnowszej książki prof. Jacka Leociaka Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę. W dwunastu obszernych esejach Jacek Leociak tworzy historyczny portret dzielnicy północnej, opowiadając jej dzieje poprzez losy ludzi. Przywołuje wielowiekową historię ulic od czasów najwcześniejszych, przez kolejne stulecia, okres międzywojenny, czas getta i Zagłady aż po dzień dzisiejszy. Tak powstaje pełna „biografia” ulic – autorski przewodnik po dawnej dzielnicy żydowskiej.


Biografie ulic to połączenie autorskiego przewodnika, eseju historycznego i antologii tekstów źródłowych w bogato ilustrowanej szacie graficznej. Autor korzysta z archiwalnych dokumentów, świadectw i relacji (Archiwum Państwowe w Warszawie, Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Archiwum Yad Vashem, relacje oral history z USC Shoah Foundation Institute i inne), literatury varsavianistycznej, prasy przedwojennej, okupacyjnej i powojennej. Cennym materiałem źródłowym są także zdjęcia oraz opracowania kartograficzne.


Biografie ulic to kontynuacja projektu z 2011 roku pt. Spojrzenia na warszawskie getto poszerzona o sześć kolejnych ulic (Sienna, Chłodna, Nowolipki, Smocza, Niska, Nalewki).


Prof. dr hab. Jacek Leociak jest historykiem literatury, kierownikiem Zespołu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badan Literackich PAN, a także członkiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz redaktorem rocznika „Zagłada Żydów. Studia i materiały”. Wraz z Barbarą Engelking jest opiekunem naukowym galerii Zagłada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Opublikował m.in. Tekst wobec Zagłady (O relacjach z getta warszawskiego); Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście (wspólnie z Barbarą Engelking); Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji; Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów.


Rok wydania2018
Liczba stron700
KategoriaHistoria Polski
WydawcaDom Spotkań z Historią
ISBN-13978-83-62020-90-4
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje