Inaczej o byciu wytrwałym - Andrzej Moszczyński - ebook + audiobook + książka
PROMOCJA

Inaczej o byciu wytrwałym ebook

Andrzej Moszczyński

0,0
11,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 11,90 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Wytrwałość to konsekwentne dążenie do celu. To nieugięte pozostawanie na wybranej ścieżce pomimo przeszkód, niedogodności, zniechęcenia własnego, a także zniechęcania nas przez innych. To posiadanie jasnej wizji celu i przekonanie, że zasługujemy na jego osiągnięcie. To niezachwiana wiara, że na końcu wytyczonej drogi czeka na nas nagroda.

Wytrwałości można się nauczyć. Można ją wypracować i wyćwiczyć, stosując odpowiednie metody oddziaływania na własną podświadomość. Wytrwałość można wzmacniać i pielęgnować, unikając niekorzystnego wpływu pewnych zjawisk i sytuacji. O tym przeczytasz w tej książce.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI
PDF

Liczba stron: 42

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Andrzej Moszczyński

Inaczej obyciu wytrwałym

2021

© Andrzej Moszczyński, 2021

Korekta oraz skład iłamanie:Wydawnictwo Onlinewww.wydawnictwo-online.pl

Projekt okładki:Mateusz Rossowiecki

Wydanie I

ISBN 978-83-65873-99-6

Wydawca:

Andrew Moszczynski Institute LLC1521 Concord Pike STE 303Wilmington, DE 19803, USAwww.andrewmoszczynski.com

Licencja na Polskę:Andrew Moszczynski Group sp. z o.o.ul. Grunwaldzka 47280-309 Gdańskwww.andrewmoszczynskigroup.com

Licencję wyłączną na Polskę ma Andrew Moszczynski Group sp. z o.o. Objęta jest nią cała działalność wydawnicza i szkoleniowa Andrew Moszczynski Institute. Bez pisemnego zezwolenia Andrew Mosz-czynski Group sp. z o.o. zabrania się kopiowania i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie tekstów, elementów graficznych, materiałów szkoleniowych oraz autorskich pomysłów sygnowanych znakiem firmowym Andrew Moszczynski Group.

Ukochanej Żonie Marioli

Wstęp

Wytrwałość – razem z wiarą w siebie, wnikliwością, odwagą, realistycznym podejściem do świata i życiowym entuzjazmem – jest jednym z filarów dojrzałej osobowości. Właśnie te cechy pozwalają nam świadomie kierować własnym życiem i kształtować samego siebie. W oparciu na nich łatwiej nam będzie rozwijać inne, równie pożyteczne i wartościowe przymioty, które będą ich owocami.

Rozważając znaczenie wytrwałości wnaszym życiu, odpowiedzmy sobie na następujące pytania:

●Co powoduje, że niektórzy znas odznaczają się wytrwałością?

●Co może nam przeszkadzać wbyciu wytrwałym?

●Jak wypracować wsobie tę szlachetną cechę?

●Dlaczego czasem nawet bardzo utalentowana osoba szybko rezygnuje zwłasnych planów, zaś człowiek zpozoru przeciętny nie ustaje, wręcz walczy, aby osiągać swoje cele?

Rozdział 1. Definicja wytrwałości

Czym jest wytrwałość? Można ją określić jako konsekwentne dążenie do zamierzonego celu, ale to nie wyczerpuje istoty tej cechy – bycie konsekwentnym oznacza jedynie to, że trwamy w postanowieniu zrealizowania planów. Natomiast prawdziwie wytrwali jesteśmy, gdy mimo przeszkód, niedogodności, zniechęcenia, a także zniechęcania przez innych, nawet bliskich osób, dalej podążamy w wybranym kierunku.

Rozdział 2. Budowanie wytrwałości a marzenia

Dla każdego podążającego w określonym kierunku człowieka istotny jest konkretny cel. A zatem osoby wytrwałe, na przykład sportowcy, doskonale wiedzą, dokąd zmierzają, a świadomość tego jest ich paliwem. Co więcej, osoby wytrwałe wiedzą, dlaczego podążają daną drogą, liczą się z koniecznością wyrzeczeń i włożonego w tę drogę wysiłku. Kim jest człowiek wytrwały? Kimś, kto posiada jasną wizję celu i wierzy, że zasługuje na jego osiągnięcie.

Wszyscy wytrwali ludzie, jakich znam, mają odwagę marzyć, ale przykładają do swych pragnień właściwą miarę. Dlaczego tacy są?

Być może nie pozwolili sobie wmówić, że marzenia niosą jedynie rozczarowania. Może nie chcieli poprzestawać na tym, co im przynosi los, tak jak większość ludzi, tylko zapragnęli wybić się ponad przeciętność?

Ustalmy zatem, dlaczego marzenia są paliwem dla działania, dla wytrwałego znoszenia przeciwności. Marzenie to wyobrażanie sobie siebie jako kogoś, kim chcielibyśmy być, lub jako kogoś, kto już posiada to, co chcielibyśmy mieć. Marzyciel widzi siebie jako osobę, która postępuje wpewien określony sposób. Na całym świecie zawody policjanta, strażaka, sędziego, ratownika czy lekarza są otaczane dużym szacunkiem. Czyż nie jest tak, że wrodzinach, gdzie któreś zrodziców wykonuje ten zawód, dzieci także podświadomie marzą otej profesji?

Jeśli mają predyspozycje do tego, to już wmłodości wyznaczają sobie pewne pośrednie cele, aby jak najszybciej stać się tym kimś zmarzeń. Widzenie szczegółowego obrazu siebie, takiego jakim chcielibyśmy być, już od dzieciństwa pozwala zdobyć energię do tego, aby wkońcu zostać na przykład ratownikiem, który może ocalić ludzkie życie.

Wierzę, że marzenia są najskuteczniejszym sposobem na wyrobienie wsobie wytrwałości wdążeniu do celu. Przekonałem się otym wielokrotnie. To, że trzymasz wręku napisaną przeze mnie książkę, oznacza, że jedno zmoich marzeń, które pielęgnowałem od ponad 15 lat, właśnie się spełniło.

WPolsce wwielu środowiskach człowiek ambitny, wytrwale realizujący marzenia, musi być przygotowany na wiele przykrości. Wniektórych środowiskach ludzie uważają, że posiadanie marzeń jest co najmniej nierozsądne. Spotkałem nawet takich, którzy gardzą osobami mającymi odważne marzenia, gdyż uważają, że to tylko bujanie wobłokach – jak mówią, życie trzeba „jakoś” przeżyć, twardo stąpając po ziemi. Właśnie pod wpływem takich opinii część znas rezygnuje zujawniania własnych marzeń. Oczywiście zczasem marzyciel może zyskać szacunek, ale początki bywają trudne. Tak zwani realiści, którzy twardo stąpają po ziemi, mogą zniechęcać innych, często także własne dzieci, do snucia marzeń.

Azatem odważ się marzyć – bądź wtym ekspertem. Pomyśl otym, kim chcesz być idlaczego. Podświadomość sama zrobi swoje, czyli ukierunkuje Twoją koncentrację na sprawy, które mają przybliżyć Cię do realizacji marzeń.

Zachęcam do analizy życia konkretnych ludzi wytrwałych, których marzenia mogą wydać się zaskakujące iwręcz niemożliwe do spełnienia.

„Miał po prostu szczęście…” – taki komentarz na pewno słyszałeś nie raz. Jak zauważyłem, mówi się tak oludziach, którzy coś osiągnęli dzięki wytrwałości ideterminacji. To dowód na to, że są ludzie, którzy nie wierzą wmoc swego myślenia idziałania. Uważam jednak, że są po prostu ignorantami wtej dziedzinie, bo przecież jest wiele wspaniałych przykładów na to, że marzenia mają ogromną moc.

Ludzie niepełnosprawni wspinają się na wyżyny wdziedzinach, wktórych nikt przy zdrowych zmysłach nie wróżyłby im najmniejszego sukcesu. Choćby Jan Mela, polski polarnik, najmłodszy whistorii zdobywca biegunów północnego ipołudniowego. Jednocześnie jest on pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Mela stracił lewe podudzie iprawe przedramię wwyniku porażenia prądem, którego doznał wwieku 13 lat. Wdwa lata po wypadku nawiązał kontakt zMarkiem Kamińskim, znanym polskim polarnikiem ipodróżnikiem, zktórym potem odbył wyprawę izdobył oba bieguny Ziemi. W2009 roku Mela wspiął się także na Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu, razem zgrupą innych niepełnosprawnych. Założył fundację Poza Horyzonty, która wpiera niepełnosprawnych wrealizacji ich marzeń. Mela jest współautorem programu podróżniczego Między biegunami emitowanego wRadiu Kraków. Warto przytoczyć tu wypowiedź polarnika na temat pokonywania barier, która jest częścią przesłania jego fundacji: „Wnaszym życiu cały czas mamy przed sobą różne horyzonty – horyzonty wyobraźni, horyzonty możliwości. Jesteśmy otoczeni barierami, choć wrzeczywistości większość znich znajduje się tylko wnaszej głowie. Gdy uznajemy coś za niemożliwe, stawiamy sobie barierę, której nie przejdziemy. My chcemy przenosić siebie iinnych poza horyzonty, pokazywać, że nie ma rzeczy niemożliwych”1.

Natalia Partyka, obecnie jedna znajlepszych tenisistek stołowych wPolsce iEuropie, osiągnęła tę pozycję, mimo że urodziła się bez prawego przedramienia. Trenowała wytrwale od 7 roku życia, nie ustawała wdążeniu do osiągnięcia mistrzowskiej formy, chociaż przez niepełnosprawność musiała zapewne starać się owiele bardziej niż jej zdrowe koleżanki. Dzięki wytrwałości udało się jej zdobyć wiele medali wzawodach na szczeblu krajowym iświatowym. Grała zarówno zniepełnosprawnymi, jak ipełnosprawnymi przeciwniczkami. Tak opowiada oswoim dążeniu do sukcesów sportowych: „Tenis stołowy jest moją największą pasją itak naprawdę nie wyobrażam sobie życia bez celuloidowej piłeczki. Mimo tego, że sport to wiele wyrzeczeń idni spędzonych poza domem, nigdy nie żałowałam, że zaczęłam trenować, ponieważ wszystkie lata spędzone na treningach iturniejach wiele mnie nauczyły. Gra sprawia mi dużo radości isatysfakcji imam nadzieję, że wnastępnych latach mojej kariery ping-pong nadal będzie mnie bawić”2.

Zbigniew Sajkiewicz wdzieciństwie przeszedł chorobę Heinego-Medina. Mimo tego, dzięki ogromnej wytrwałości isamodyscyplinie, stał się jednym znajlepszych niepełnosprawnych pływaków wPolsce. Jest znany także na świecie: wswoim dorobku mam.in. dwa medale igrzysk paraolimpijskich, dziesiątki pucharów idyplomów pływackich mistrzostw Polski iEuropy. Jego prawdziwą pasją jest pływanie długodystansowe. Na co dzień pracuje jako technik komputerowy iudaje mu się godzić to zajęcie zkarierą sportową. Oswojej największej pasji mówi: „Pływanie wjeziorach, wmorzach stało się moją pasją. Moim marzeniem jest pokonanie Kanału La Manche, ale nie wjednym, lecz wdwóch kierunkach. To byłby wyczyn”.

Kiedy poddajemy się wpływowi marzeń iwyznaczamy cele, wytrwałość pojawia się jako ich owoc. Zatem za przykładem tych osób rozpocznijmy rozmyślać owłasnej przyszłości wkategorii celów iodważmy się marzyć.

O autorze

Andrzej Moszczyński od 30 lat aktywnie zajmuje się działalnością biznesową. Jego główną kompetencją jest tworzenie skutecznych strategii dla konkretnych obszarów biznesu.

Wlatach 90. zdobywał doświadczenie wbranży reklamowej – był prezesem izałożycielem dwóch spółek zo.o. Zatrudniał wnich ponad 40 osób. Spółki te były liderami wswoich branżach, głównie wreklamie zewnętrznej – tranzytowej (reklamy na tramwajach, autobusach isamochodach). W2001r. przejęciem pakietów kontrolnych wtych spółkach zainteresowały się dwie firmy: amerykańska spółka giełdowa działająca wponad 30 krajach, skupiająca się na reklamie radiowej ireklamie zewnętrznej oraz największy wEuropie fundusz inwestycyjny. W2003r. Andrzej sprzedał udziały wtych spółkach inwestorom strategicznym.

W latach 2005-2015 był prezesem i założycielem spółki, która zajmowała się kompleksową komercjalizacją liderów rynku deweloperskiego (firma w sumie sprzedała ponad 1000 mieszkań oraz 350 apartamentów hotelowych w systemie condo).

Wlatach 2009-2018 był akcjonariuszem strategicznym oraz przewodniczącym rady nadzorczej fabryki urządzeń okrętowych Expom SA. Spółka ta zasięgiem działania obejmuje cały świat, dostarczając urządzenia (wtym dźwigi iżurawie) dla branży morskiej. W2018r. sprzedał pakiet swoich akcji inwestorowi branżowemu.

W2014r. utworzył wUSA spółkę LLC, która działa wbranży wydawniczej. Wciągu 14 lat (poczynając od 2005r.) napisał wsumie 22 kieszonkowe poradniki zdziedziny rozwoju kompetencji miękkich – obszaru, który ma między innymi znaczenie strategiczne dla budowania wartości niematerialnych iprawnych przedsiębiorstw. Poradniki napisane przez Andrzeja koncentrują się na przekazaniu wiedzy owartościach irozwoju osobowości – czynnikach odpowiedzialnych za prowadzenie dobrego życia, bycie spełnionym iszczęśliwym.

Andrzej zdobywał wiedzę zdziedziny budowania wartości firm oraz tworzenia skutecznych strategii przy udziale następujących instytucji: Ernst & Young, Gallup Institute, PricewaterhauseCoopers (PwC) oraz Harward Business Review. Jego kompetencje można przyrównać do pracy stroiciela instrumentu.

Kiedy miał 7 lat, mama zabrała go do szkoły muzycznej, aby sprawdzić, czy ma talent. Przeszedł test pozytywnie – okazało się, że może rozpocząć edukację muzyczną. Zróżnych powodów to nie nastąpiło. Często jednak wjego książkach czy wykładach można usłyszeć bądź przeczytać przykłady związane ze światem muzyki.

Dlaczego można przyrównać jego kompetencje do pracy stroiciela na przykład fortepianu? Stroiciel udoskonala fortepian, aby jego dźwięk był idealny. Każdy fortepian ma swój określony potencjał mierzony jakością dźwięku – dźwięku, który urzeka iwprowadza ludzi wstan relaksu, amoże nawet pozytywnego ukojenia. Podobnie jak stroiciel Andrzej udoskonala różne procesy – szczególnie te, które dotyczą relacji zinnymi ludźmi. Wierzy, że ludzie posiadają mechanizm psychologiczny, który można symbolicznie przyrównać do mentalnego żyroskopu czy mentalnego noktowizora. Rola Andrzeja polega na naprawieniu bądź wprowadzeniu wruch tych „urządzeń”.

Żyroskop jest urządzeniem, które niezależnie od komplikacji pokazuje określony kierunek. Tego typu urządzenie wykorzystywane jest na statkach iwsamolotach. Andrzej jest przekonany, że rozwijanie koncentracji iwyobraźni prowadzi do włączenia naszego mentalnego żyroskopu. Dzięki temu możemy między innymi znajdować skuteczne rozwiązania skomplikowanych wyzwań.

Noktowizor to wyjątkowe urządzenie, które umożliwia widzenie wciemności. Jest wykorzystywane przez wojsko, służby wywiadowcze czy myśliwych. Życie Andrzeja ukierunkowane jest na badanie tematu źródeł wewnętrznej motywacji – siły skłaniającej do działania, do przejawiania inicjatywy, do podejmowania wyzwań, do wchodzenia wobszary zupełnie nieznane. Andrzej ma przekonanie, że rozwijanie poczucia własnej wartości prowadzi do włączenia naszego mentalnego noktowizora. Bez optymalnego poczucia własnej wartości życie jest ciężarem.

Wswojej pracy Andrzej koncentruje się na procesach podnoszących jakość następujących obszarów: właściwe interpretowanie zdarzeń, wyciąganie wniosków zanalizy porażek oraz sukcesów, formułowanie właściwych pytań, atakże korzystanie zwyobraźni wtaki sposób, aby przewidywać swoją przyszłość, co łączy się bezpośrednio zumiejętnością strategicznego myślenia. Umiejętności te pomagają rozumieć mechanizmy wywierania wpływu przez inne osoby iumożliwiają niepoddawanie się wszechobecnej indoktrynacji. Kiedy mentalny noktowizor działa poprawnie, przekazuje wodpowiednim czasie sygnały ostrzegające, że ktoś posługuje się manipulacją, aby osiągnąć swoje cele.

Andrzej posiada również doświadczenie jako prelegent, co związane jest zjego zaangażowaniem wdziałania społeczne. Wostatnich 30 latach był zapraszany do udziału wróżnych szkoleniach iseminariach, zgromadzeniach czy kongresach – wsumie jako mówca wystąpił ponad 700 razy. Jego przemówienia iwykłady znane są zinspirujących przykładów izachęcających pytań, które mobilizują słuchaczy do działania.

Opinie o książce

Małe dziecko przychodzi na świat bez instrukcji obsługi, oczym boleśnie przekonują się kolejne pokolenia młodych rodziców. Ajednak mimo tej pozornej przeszkody ludzkość była ijest wstanie poradzić sobie ztym wyzwaniem. Jak? Młodzi rodzice szybko uczą się – głównie metodą prób ibłędów – jak zaspokajać potrzeby swojego dziecka. Rodzicielstwo to ciekawa mieszanka zaufania do własnej intuicji, pomocy bliskich iodwołania do wiedzy ekspertów. To nie stały zestaw umiejętności, które ujawniają się wchwili narodzin dziecka, lecz raczej proces nabywania nowych umiejętności dostosowanych do potrzeb irozwoju własnych pociech.

Nie inaczej jest wprzypadku rozpoznania swoich talentów iwykorzystania ich wcodziennym życiu. Nie są to zdolności, jakie nabywa się po przeczytaniu jednej książki lub uczestniczeniu wweekendowych warsztatach, lecz raczej droga, na którą się wchodzi świadomie iktórą podąża przez resztę życia. Wybierając się wpodróż, zwykle pakujemy ze sobą przewodnik imapę, dlatego też podczas podróży do własnego wnętrza także warto sięgnąć po jakiś przewodnik. Seria książek autorstwa Andrzeja Moszczyńskiego jest właśnie takim przewodnikiem, zawierającym cenne podpowiedzi oraz techniki odkrywania iwykorzystywania swoich talentów. Autor nie stawia się wpozycji eksperta wiedzącego lepiej, co jest dla nas dobre, lecz raczej doradcy odwołującego się szeroko do filozofii, literatury, współczesnych technik doskonalenia osobowości iwłasnych doświadczeń. Zdecydowanymi mocnymi stronami tej serii są przykłady zżycia ilustrujące prezentowane zagadnienia oraz bogata bibliografia służąca jako punkt do dalszych poszukiwań dla wszystkich zainteresowanych doskonaleniem osobowości. Uważam, że seria ta będzie pomocna dla każdego zainteresowanego świadomym życiem irozwojem osobistym.

Ania Bogacka

Editorial Consultant and Life Coach

* * *

Na rynku książek wybór poradników jest ogromny, ale wśród tego ogromu istnieją jasne punkty, woparciu októre można kierować swoim życiem tak, by osiągnąć spełnienie. Samorealizacja jest osiągana poprzez mądrość iświadomość. To samo sprawia, że książki Andrzeja Moszczyńskiego są tak użyteczne ipodnoszące na duchu. Dzielenie się mądrością wformie przykładów wielu historycznych postaci oświetla drogę wtej kluczowej podróży. Każda zksiążek Andrzeja jest kompletna sama wsobie, jednak wszystkie razem stanowią zestaw narzędzi, przy pomocy których każdy znas może ulepszyć umysł iserce, aby ostatecznie przyjąć proaktywną iwspółczującą postawę wobec życia. Jako osoba, która badała iedytowała wiele tekstów zfilozofii iduchowości, mogę zentuzjazmem polecić tę książkę.

Lawrence E. Payne

Oferta wydawnicza

Andrew Moszczynski Group sp. z o.o.